Demokratik Kadın Platformu’ndan 8 Mart’a özel dayanışma örneği

16
Kırklareli Demokratik Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, vur patlasın çal oynasın eğlenen hemcinslerinin aksine, adaletsiz koşullara maruz kalan kadınların yaşam şartlarını konu alan bir program düzenledi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Demokratik Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile 8 Mart 2011 Salı günü saat 19.30’da TMMOB Lokali’nde “Kadınların Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü” isimli bir program düzenlendi. Sunuculuğunu Nevin Başkaya’nın yaptığı program Hatice Camcı Alan’ın açılış konuşması ile başladı Yüz elli dört yıl önce NewYork’ta dokuma işçisi kadınların tutuşturduğu direniş meşalesi, bu gün de kadınların eşitlik, özgürlük, barış ve adalet mücadelesinin yolunu aydınlatmaya devam ettiğini ifade eden Hatice Camcı Alan, yüz elli dört yıl önce olduğu gibi bugün de kadınların ulusal, sınıfsal ve cinsel sömürüye, her türlü eşitsizliğe ve şiddete karşı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti ve barışı sadece kendileri için değil tüm insanlık için savunduğunu belirtti.
Hatice Camcı Alan’ın konuşması sonrasında Cevahir Kurşun, Kadın Cinayetleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
Gerçekleşen programda şiirlere de yer verildi. Müşerref Balcı “Kadınsan”, Yasemin İncal “Benim Adın Kadın” ve Nagihan Güçlü “Ülkemde Kadın” şiirlerini seslendirerek katılımcılara duygulu anlar yaşattılar. Şiirlerin ardından Aylin Çevik bağlaması ile sahne alarak hem çalıp hem de seslendirdiği şarkılar ile katılımcılara hoşça vakit geçirmelerini sağladı. Programın sonunda Trakya Kültür Merkezi Müzik Grubu sahne alarak dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. Trakya Kültür Merkezi Müzik Grubu’nda il parçayı seslendiren grubun en yeni ve en ufak elemanı Başak Engür, salondakilerden büyük alkış aldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here