Demokrasiye inanıyorsak

14

 

Aylar öncesinden başlayan mücadelenin sonunda yapılan yarışmanın bir kazananı bir kaybedeni olacaktır elbette.
Kim beğenmek istemezse istemesin sonuçta kazanmak önemlidir.
Yok 35 oyla kazanılmış, 203 delege kendisinin seçtiği delege olmasına rağmen 50 kadarı seçime geçmeden kongreyi terk etmişmiş. 53 kadarı da çapraz işareti koyarak kullandıkları boş oylarıyla mevcut listeye tepkilerini göstermişlermiş. Zaten listede ismi yazılı kişi sayısı 64 imiş. Geriye kalırmış 36 kişi. Bu listenin dışardan aldığı destek bu kadarmış. Bu netice atanmışlıktan sonra elde edilen pek güzel netice değilmiş. Karşı aday çıksaymış işi bitirirmiş. Vs. vs.
Neden bahsettiğim anlaşılmıştır sanırım.
Babaeski CHP ilçe seçimleri ardından konuşulanları değerlendirmeye çalışıyorum.
Neticeler hakkında her zaman bir şeyler söyleyen mutlaka bulunur. Bu söylemler bazen kaybetmenin psikolojisi ile bazen kazanan tarafın beğenilmemesi gibi nedenlerle olabilir. Demokrasi böyle bir şeydir zaten.
Gerçi böyle değerlendirme yapanlara da saygı duymak lazım. Bu görüş ve değerlendirmeler onların bireysel düşünceleridir.
Ancak; sen seçime katılmayacaksın. Karşı tarafın aldığı neticeyi yetersiz bulacaksın.
Bu düşünce saygı değer olsa bile haklı bir düşünce değildir
Seçim öncesi zaman sürecinde bazı yazılar ve eylemlerle netice hakkında değişik görüşler ve söylemler kişi ve kişiler tarafından dile getirilerek kamuoyunun dikkatine sunulmuştur.
Bu hareketlere rağmen seçim sırasında cesaret gösterip aday olmayacaksın, seçim sürecinde çaba gösterip mücadele etmeyeceksin. Sonra da neticeyi beğenmeyeceksin.
Yok böyle bir şey.
Demokrasiye inanıyorsak, seçim sırasında talip olacaksın. Gayret göstereceksin. Elde ettiğin neticeye de razı olacaksın. Kazanan tarafı da tebrik etmesini bileceksin.
Demokrasi böyle bir şey…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.