Demirköy’ün sorunları masaya yatırıldı

13
Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, İlçelerin sıkıntı ve problemlerini
yerinde görüp çözüm yolu bulmak için ilçe toplantılarına 28 Eylül 2010
Salı günü Demirköy İlçesine bağlı İğneada Beldesi’nde düzenlenen ilk
toplantı ile başladı.

HABER MERKEZİ

Vali Muşmal Başkanlığında, İğneada Resort Otel Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Demirköy İlçesinin ve İğneada Beldesi’nin sorunlarına çözüm yolları arandı.
Demirköy İlçesi başta olmak üzere, bağlı belde ve köylerinin tüm sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Demirköy kaymakamı Kaya Çelik Demirköy ilçesi hakkında brifing verdi.
Kaymakam Kaya, ilçe hakkında tarımdan sanayiye, sağlıktan ormancılığa, turizmden eğitime kadar ilçe hakkında birçok bilgi vererek, ilçenin şuanda en büyük sıkıntısının sağlık hizmetlerinde olduğunu, yeterli doktor, sağlık görevlisi ve aracın olmadığını belirtti.
Vali Muşmal da yaptığı konuşmasında, toplantının asıl amacının problemleri ilçe yöneticileri ve ilçede yaşayan sakinlerle tespit etmek olduğunu, tespiti yapılan problemleri çözüme kavuşturmak olduğunu vurgulayarak;
“Düzenlediğimiz bu toplantının amacı, ilçeyi tanımak, ilin yöneticileri ile ilçenin yöneticileri ve ilçede hizmet talep eden insanlarla bir arada problemleri tespit etmek, cevap verilebilecek konuları anında cevaplamak, o anda cevap verilemeyecek konuları takip ederek çözüme kavuşturmak” dedi.
Vali Muşmal toplantının devamının nasıl yapılacağını açıklayarak, Belediye Başkanları, İl, İlçe Yöneticileri, Muhtarlar ve vatandaşların sıkıntılarını, ilçe problemlerini ve önerilerini dinleyerek çözüm yolu bulmaya çalıştı.
* “Vatandaşın sıkıntısını, isteğini dinleyip problemlerini çözmeliyiz”
Sağlık konusunda ki sıkıntılar için, sağlığın şakasının olmadığını belirten Vali Muşmal, her konuda olduğu gibi problemlerin ortadan kalkması ve vatandaşların en kaliteli ve en iyi bir şekilde hizmet alabilmeleri için, çalışmaların en kısa zamanda başlatılması konusunda talimatlarda bulundu.
Vali Muşmal, toplantıda daire müdürlerine yönelik yaptığı konuşmasında, daire müdürlüklerinin bahane üretme yeri olmadığını, tüm daire müdürlerinin ilçeleri, beldeleri, köyleri gezerek, vatandaşın sıkıntısına çözüm üretmeleri gerektiğini ifade ederek;
“İnsanoğlu yaşadığı müddetçe muhakkak problem olacak. Hiçbir problemimiz yok diyemeyiz. Bu yüzden tek tek her yeri gezeceğiz. Daire müdürlükleri bahane üretme yeri değil. Vatandaşın sıkıntısını, isteğini dinleyip problemlerini çözmeliyiz.”dedi.
* “ Daire de oturarak hiç bir şeyi çözemiyorsunuz”
Sağlıktan eğitime, tarımdan hayvancılığa, ormandan balıkçılığa kadar birçok konunun masaya yatırıp çözüm yolu arandığı toplantının çok verimli bir toplantı olduğunu belirten Vali Muşmal, şunları ekledi;
“Çok değerli arkadaşlarım, bana göre gene de eksikleriyle beraber verimli bir toplantı olduğuna inanıyorum. En azından belki de ilçeye gelmeyen daire müdürleri ilçeyi görmüş oldu. Gelenlerde problemlerin ne kadar değiştiğini, ne kadarının yok edildiğini,  çözüldüğünü görmüş oldu ve ili yönetenlerle ilçeyi yönetenler ve ilçede yaşayan insanların birlikte hem birbirlerini tanımalarını hem de karşılıklı medeni bir şekilde problemleri tartışma imkanı bulduk. Ben çalıştığım süre içinde çalışma arkadaşlarıma hep söylediğim bir şey var. Daire de oturarak hiç bir şeyi çözemiyorsunuz. Mutlaka ilgili daire amirleri, ilgili insanlar ilin hangi bölümünde hangi problem yaşanıyor, mutlaka giderek görürse bu işi daha iyi çözer. Hatta hiçbir şey yapılmasa bile vatandaşımızın çayını kahvesini içsinler. Sohbet etmeleri bile bir katkıdır diye düşünüyorum. Hep böyle bakmışımdır.
* “Milletin ortak malıdır”
Bizdeki Kamu kurumlarının, Kurum tutuculuğu vardır. Bu maalesef Türkiye’nin her kurumunda var. Büyük şehirlerde bir kurumun boş binası durur, başka kuruma vermez. Bu başka kurumda özel sektörden milyarlarca TL para vererek başka binalar kiralar veya kurumun aracı gereci vardır 12 ay yatar, ikinci kuruma kullandırmaz. Biz bunu çalıştığımız yerlerde hakikaten kırdık. Yani eğer Tarım Müdürlüğünde araç gereç varsa, gayrimenkul varsa, bina varsa bu milletin malıdır diye bakıyorum. Milletin ortak malıdır. Elbette kurum muhafaza etme bakımından düşünebilir. Ama sanki sıkı sıkya özel mülkü gibi o işe sahip çıkma Kurum tutuculuğundan öteye gitmeyen bir düşüncedir diye düşünüyorum.
* “Nihayetinde devletin sağ elinden çıkan para sol eline geçiyor”
Onun için ilimizdeki başka kurumların kullanmadığı gayrimenkullerden öbür kurumları faydalandıralım. Elimizdeki araç gereç toplum menfaati doğrultusunda değerlendirelim. Hep böyle bakalım. Çünkü parayla verirken de hep böyle bakmak lazım. Nihayetinde devletin sağ elinden çıkan para sol eline geçiyor. Elbette çalıştığımız kurumun menfaatini düşüneceğiz. Mümkün mertebe toplum menfaatine olacak bir şeyse bunlara olumlu bakalım diye düşünüyorum.
* “Kırklareli’ni ilçesiyle köyleriyle elbirliğiyle bir adım öne götürmek”
Bölgemizde terör yok, buna olumlu olarak bakmamız lazım. Doğu da, Güneydoğu da daireler de terörü olumsuz olarak kullanmıştır. Şu köye gidemiyorum, şu ilçeye gidemiyorum, şu hizmeti yapamıyorum efendim gibi bahanelerle 26 yıl geçmiştir bu ülkede.
Bizim bölgemizde çok şükür böyle bir şey olmadığına göre bize düşen görev daire de oturmamak,  insanları harekete geçirmek, proje üretmek, vatandaşları projeye yönlendirmek, alıştırmak elbirliğiyle Kırklareli’ni ilçesiyle köyleriyle bir adım öne götürmek. Biz bunu Sarpdere, Balaban köyündeki vatandaşlarımızdan bekleyemeyiz. Onları harekete geçirecek olan bizleriz. Bu ülkenin hizmet eden insanı olarak onlara yol göstereceğiz destekleyeceğiz ve aydınlatacağız her konuda” dedi.
* Vali Muşmal, Alana Seferberlik ilan etti
Vali Muşmal, daire müdürlerinin yerinde kalmamaları, ilçeleri, beldeleri, köyleri gezerek, vatandaşı bilgilendirmeleri, yol göstermeleri için Demirköy İlçesindeki toplantının olduğu gün daire müdürlerine alanlara inerek vatandaşla buluşmalarını, bu yüzdende alana seferberlik başlattığını ifade ederek;
“Bugünden itibaren Daire Müdürlerine, çalışan arkadaşlara Alana Seferber olmalarını ilan ediyoruz.  Herkes kendi çapında kurumu doğrultusunda projeler yapsın. Ortak projelerle ili bir noktaya getirelim. İşte bugün bu ilçe de böyle bir çalışmayla, bu işe başlamış olalım. İnşallah önümüzdeki günlerde de diğer ilçelerde de bu tip toplantılar yapacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Basın Mensuplarımıza takip ettiğiniz için kamuoyunu aydınlatacağınız için teşekkür ediyorum.”dedi.
Vali Muşmal, toplantının ardından İğneada Beldesi ve Demirköy ilçesini gezerek, bir dizi incelemelerde bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here