*Demirköy’ün 92. kurtuluş yılına muhteşem kutlama

51
*Demirköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı 11 Kasım 2014 Salı günü Cumhuriyet Meydanında muhteşem bir törenle kutlandı.
Kutlama töreni sabah saat 09.30 da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Büstüne çelenklerin konulması ile başladı. Törene Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Tabur Komutanı Mehmet Avcı, Cumhuriyet Baş Savcıları, Siyasi Parti Başkanları, Kurum Amir ve Memurları, Muhtarlar ve Demirköy halkı katıldı. Kutlama töreninde Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’u ve Demirköylüleri yalnız bırakmadı.
Törende ilk olarak Demirköy Avcılar Derneği üyeleri ve Demirköy gençleri Demirköy’ün kurtuluşunu birebir canlandırdılar. Ardından kurtuluş kızının peçesi açıldı ve özgürlüğüne kavuşturuldu. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz yaptı. Muhlis Yavuz konuşmasında; ‘’ Güzel ilçemizin düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümü, 92 yıl önceki ruh ve heyecanla kutluyoruz. Bizlere bu onuru, bu sevinci, bu bayramı yaşatan kahramanlarımızı saygıyla, minnetle, rahmetle anıyor, sizleri saygı ile selamlıyorum. Bugün, özgür, bağımsız bir ülkede rahat, huzurlu yaşayan bizlerin, bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günüdür. Ülkemizin her köşesinde kutlanan bu bayramlar, bir diriliş bayramıdır.
Anma ve kutlama merasimleri, bir yanıyla geçmişi hatırlamaya, bir yanıyla da geleceği görmeye, geleceğe hazırlanmaya vesiledir. Bayramlar, törenler, temsiller, konuşmalar, yıllar önceki anlayışı, yıllar önceki azim ve kararlılığı, yıllar önceki duruşu bugüne ve geleceğe taşıma maksadında olmalıdır. Çünkü o anlayış, azim ve kararlılığa bugün de ihtiyacımız vardır. Bağımsızlığımızı sürdürmek, başı dik insanlar olarak huzur içinde yaşamak, ecdadımızın o yıllarda sergilediği kahramanlığı hatırlamakla, hazırlıklı olmakla mümkündür.
İnsan hafızasıyla insandır. Tarih, bir milleti dirilten en önemli ilham kaynağıdır. Bu Bayramlar tarihi hafızamızı yenilememizi, tarihimizi hatırlamamızı, adeta yaşamamızı, geçmişten bu güne bakmamızı sağlayan önemli günlerimizdir.
*Tarihini bilmeyenlerin sınırlarını başkaları çizer 
Tarihlerini bilmeyenlerin, geçmişlerini hatırlamayanların ne yazık ki sınırlarını da başkaları çizer. Birbirimizi dışlamadan, birbirimizin inancına, kültürüne, değer yargısına saygı göstererek, biri ötekini yok etmeden; sevgi, saygı, hoşgörü içinde birlikte yaşamak, coğrafyamızı birlikte güzelleştirmek, bu güzel ülkede bu güzel coğrafyada, et ve tırnak gibi, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşamak, acıları, zor zamanları paylaşarak özgür, mutlu, güçlü olarak yaşamak için tarihimizi unutmamalı, geçmişte yaşananlardan ders almalı, din istismarı, mezhep ayrımcılığı, kültürler, kimlikler üzerinden yapılan istismarlar ile halkları bölünen parçalanan ülkelerden ibret almalı birbirimize kenetlenmeliyiz.
 *Şehit ve gazilerimizin ruhları hizmetlerimizle anlam kazanır
Bizler, hem bu gerçeğin farkına varan hem de Kurtuluş Savaş’ındaki manevi dinamikleri yaşamaya ve yaşatmaya çalışanlar olarak bütün gücümüzle modern, yaşanabilir, güzel bir ilçe oluşturmaya çalışıyor ilçemizin alt yapı sorunlarını çözmeye, halkımıza yeni tesisler ve sosyal alanlar kazandırmaya, yeşil alanları çoğaltmaya; parkları, sokakları, caddeleriyle ilçemizi daha da güzelleştirmeye gayret ediyoruz.
Niyetim bunları anlatmak değil, bunları söylememin sebebi böyle hizmetleri borç telakki ettiğimizin, bayramların böyle hizmetlerle anlam kazanacağını, şehit ve gazilerimizin ruhlarının böyle hizmetlerden dolayı şad olacağına inandığım için söylüyorum.
Bu duygu ve düşünceler içerisinde bayramınızı kutluyor, Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla yad ediyor, hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum’’ dedi.
*Folklorcular ve mehteran takımı coşturdu
Tören Demirköy Çok Programlı Anadolu Lisesi, Atatürk İlköğetim ve Fatih İlköğretim öğrencilerinin günün anlam ve önemini belirten şiirlerinin okunmasının ardından Demirköy Folklor Spor Gurubunun gösteri yaptı. Folklor grubunun gösterisinin ardından Kaymakam Aydemir ve Başkan Yavuz folklorcularla birlikte oynayarak Demirköylülerden büyük alkış aldılar. Tören Lüleburgaz Mehteran takımının muhteşem gösterisi ile devam etti. Folklorcular ve Mehteran takımının gösterisi Demirköy’lülere coşkulu anlar yaşatmasının ardından büyük alkış aldı. Mehteran takımının seslendirdiği Marşlara Demirköy’lüler eşlik ettiler. Mehteran takımının başının Türk Bayrağını Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir’e teslim etmesi ile duygulu anlar yaşandı. Mehteran başından Türk Bayrağını teslim alan Kaymakam Aydemir Bayrağı özenle katlayıp öptü.
*Vali Esengül Civelek’ten kutlama mesajı
Kırklareli Valisi Esengül Civelek Demirköy’ün kurtuluşu münasebetiyle bir kutlama mesajı gönderdi. Vali Civelek kutlama mesajıda; ‘’ 11 Kasım 2014 tarihinde Demirköy İlçemizin ‘ Düşman İşgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü’ münasebetiye düzenlemiş olduğunuz kutlama törenlerine davetiniz için teşekkür ederim. Demirköy İlçemizin kurtuluş gününü kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, vatanı ve milleti uğrunda canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anar, törene katılan tüm konuklara en iyi dileklerimi ve selamlarımı sunarım’’ dedi.
Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz ve Tabur Komutanı Mehmet Avcı törene katılanların bayramını kutlamasının ardından tören sona erdi.
*Demirköy Belediyesi kutlama yemeği verdi
Törenin ardından Demirköy Belediyesi Demirköy’ün kurtuluşu münasebetiyle Taşmekan’da törene katılan misafirler ve protokol üyelerine bir yemek verdi. Yemek sırasında kısa bir konuşma yapan Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir; ‘’ Demirköy’ün kurtuluşunun 92. yılında muhteşem bir tören ile bize duygulu anlar yaşatan Demirköy Belediye Başkanı Sayın Muhlis Yavuz’a, törende emeği geçen bütün Demirköy’lülere ve katılan bütün konuklara teşekkür ederim. Çok güzel ve duygulu bir tören yaşadık. Bundan sonraki yıllarda da Başkanımızın daha da güzel törenler düzenleyeceğine inanıyorum. Huzurunuzda herkese bir kez daha teşekkür ediyorum’’ dedi. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here