Demirköy’lülerden Tarihe Yolculuk “Çanakkale Gezisi”

15
Demirköy’lüler Çanakkale’nin tarihi yerlerini gezerek, Çanakkale’de 7 düvele karşı savaşan Türk Askerleri’nin Kahramanlık Destanları’nın izlerini görerek büyük heyecan yaşadılar.
HABER MERKEZİ
Demirköy’lüler Çanakkale’nin tarihi yerlerini gezerek, Çanakkale’de 7 düvele karşı savaşan Türk Askerleri’nin Kahramanlık Destanları’nın izlerini görerek büyük heyecan yaşadılar.
Türk Milleti’nin tarih dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın geçtiği yerleri yakından görmeleri için Yeşilyurt Gazetemiz Demirköy Muhabiri Gülcan Kutlu tarafından düzenlen gezide, yapılan ziyarette Çanakkale Savaşları’nın Türk Tarihi açısından ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı.
1 Haziran günü, 60 kişilik düzenlenen gezi kapsamında profesyonel rehber eşliğinde gezilerek, kafilenin geniş kapsamlı bilgilendirilmeleri sağlanmıştır. Sabahın erken saatlerinde başlayan Çanakkale Gezisi’nde; Kanlısırt, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı, Zığınlıdere Sargı Yeri, Şehitlik Abidesi, Ertuğrul Koyu Yahya Çavuş Şehitliği, Alçıtepe Canlı Tarih Müzesi, Mecidiye Tabyaları, Seyit Onbaşı Anıtı, Anzak Koyu, Anzak Şehitliği, Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyaları, Bigalı Atatürk Evi ve bir çok Anıt Mezarlık ziyaret edildi.
Çanakkale Savaşında Demirköy’ün verdiği Şehitlerin de mezarlarını tek tek bulup ziyaret eden Demirköy’lüler; “Bu vatan için canlarını seve seve feda eden ecdadımızın savaştığı toprakları görmek, onlar için dua etmek, o manevi havayı teneffüs etmek çok farklı bir duygu idi. Vatana adanan Demirköy’lüleri, bütün oğulları, anaları, can verip vatan toprağını vermeyen yiğitleri, kefensiz gömülen adsız/meçhul askerleri, biz de Demirköy’lüler olarak saygı, şükran ve minnet ile anmak üzere ziyarette bulunduk. Zaten var olan milli duygularımız bir de yerinde yaşadık. Çok mutluyuz. Herkesin bu duyguları yerinde yaşaması gerekir Geziyi düzenleyen Gülcan Kutlu kardeşimize bize bu imkanı yaşattığı için teşekkür ediyoruz” dediler.
* Çanakkale Şehitlerinin gücü inancında
Demirköylülere milli birlik ve beraberlik duygusunu aşılamak, vatan ve mukaddesat uğruna, bu topraklar için ecdadımızın nasıl canlarını seve seve verdiğini yeniden hatırlatmayı hedeflediğini belirterek ziyareti hazırlayan Gülcan Kutlu;
“Çanakkale herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken, hem manevi hem de milli iklimi son derece kuvvetli bir yerdir. Çanakkale Savaşı, ülkemizin evlatlarının dünyaya sunduğu en büyük kahramanlık destanıdır. Türk, Kürt, Azeri, Arap, Laz, Çerkez, Abaza ve Gürcü, hepsi birlikte sarsılmaz bir umudu, bir yudum suyu, bir lokma ekmeği ve bir karış toprağı paylaşarak yazdığı muhteşem bir destandır. Öyle büyük bir destandır ki bu; hem düşman askerinin hem de müttefiki olduğumuz yabancı devlet askerlerinin övgüleri vardır üzerimizde. Çanakkale Savaşı iman gücü ile kazanılmış bir savaştır. Şehitlerimizin gücü inancında saklı idi. Milli ve manevi değerleri korumak, tarihi bilinci arttırmak, milli hassasiyetleri göz önünde tutmak amacı ile düzenlediğim bu geziye Demirköy halkı büyük ilgi gösterdi. Ben de Çanakkale’ye defalarca gitmiş olmama rağmen her seferinde aynı duyguları daha yoğun bir şekilde yaşıyorum. Demirköy’lülerin de bu duyguyu yerinde yaşamasını istedim. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.
Çanakkale ziyareti sırasında gezilen anıtlar ve şehitlikler de duygulu anlar yaşandığı gözlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here