Demirköy’lü öğrenciler Bulgaristan’lı öğrencileri konuk etti

83
Demirköy Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencileri Bulgaristan’dan ve Kırklareli’den gelen misafirlerini ağırladı.
HABER MERKEZİ
“Sürdürülebilir Kalkınma için Israncalar’ın Ortak Korunması Projesi” kapsamında Bugaristan’nın Ivan Vazov Orta öğretim okulu öğrencileri ve öğretmenleri Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne giderek Dubnisa Mağrası Gezisi’nin ardından Demirköy Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin konuğu oldular.
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Dereköy Köyü’nde bulunan T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi’nde misafir edilen öğenciler, 18 Ekim 2014 Cumartesi günü Yeşil Balkanlar Derneği Sorumlusu Stanimira Deleva, Avrupa ve Biz Derneği Sorumlusu Mariya Velikova, Bulgaristanın İvan Vazov Ortaöğretim Okulu öğretmenleri Luba Stravolemove, Slaveyko Balıkçieva ile 21 öğrenci, Kırklareli merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan Atatürk Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi, TOBB Lisesi ile Cumhuriyet Ortaokulundan 10 öğrenci Demirköy’e gelerek, Demirköy’lü öğrencileri önce sınıflarında ziyaret ettiler.Konuklarını kapıda karşılayan Demirköy’lü Öğretmen ve öğrenciler sıralarını misafir öğrencilere bırakarak sınır komşularının öğrencilerine misafirperberliklerini gösterdiler. 
Ivan Vazov Orta öğretim okulu öğretmenlerinden Luba Stravolemove yaptığı kısa konuşmasında; “Bugünkü organizasyona Türk ve Bulgar çocuklarının bir araya gelmesinden çok memnunum. Yapmış olduğunuz bu davete cevaben bende Türk tarafını davet ediyorum ve hep beraber bizim topraklarda çalışma yürüteceğiz dedi. Demirköy’de ve sizlerin arasında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sizleri tanımak bizi çok mutlu etti. Bundan sonra bu tür projelerde hep birlikte çalışma imkanı bulmak istiyoruz. Bizleri Konuk ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bizler de sizleri ülkemizde konuk etmek istiyoruz. Sizler de bizlerin misafiri olarak ülkemize gelin” dedi.
* “Istrancalar 22 milyon insanın yaşam kaynağı”
Istrancalar 22 Milyon insanın yaşam kaynağıdır diyen Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan Istrancaları sadece bizim olmadığını, hep birlikte korunması gerektiğini belirtti. Istrancaların özelliklerini anlatmakla bitmeyeceğini söyleyen Türkkan zengin bir dokuya sahip Istranca ormanlarının benzerleri artık Avrupa’da da kalmadığına dikkat çekti. Öğrencilere Istrancaları slayt eşliğinde tanıttı. Nusret Türkkan; “Bu proje Istrancalar’ın korunabilir ve sürdürülebilir gelişimi üzerindedir. Şuanda 6-7 aylık bir çalışmanın sonunda ilerliyor. Bu projenin amacı Istranca’nın zengin doğal biyolojik zenginliklerini çocuklara gençlere ne kadar tanıdıklarını araştırmak ve onların bilgileriyle beraber ne eksikler olabileceğini tasarlanmış bir projedir bu. Özellikler Istrancalar Bölgesi her ne kadar sınırlar ayırmışsa da ortak bir nefes alma yaşam alanı üzerinde oluşmuş gençlerin sınır ötesi işbirliği çerçevesinde birlikte Istrancalar üzerinde ortak fikir ve iletişim olanakları geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Projemiz Bulgaristan tarafındaki Yeşil Balkan ve Avrupa ve Biz Dernekleri ile ortak çalışma yaptığımız bir proje” dedi. 
* Bulgaristanlı öğrenciler İstiklal Marşı törenine katıldı
Bulgaristan’dan ve Kırklareli’den gelen öğrencilerin Demirköy Çok Programlı Anadolu Lisesi ziyaretlerinin haftanın son gününe ve son dersine denk geldi. Paydos zilinin çalması ile okul bahçesine toplanan öğrenciler İstiklal Marşı törenini gerçekleştirdiler. Bulgar öğrenciler de katılarak İstiklal Marşı Töreni’ni izlediler. İstiklal Marşı Töreni’nin ardından kendilerine tahsis edilen araçlara Demirköy’lü öğrencilerle binerek İğneada Mert Gölü’ne gittiler. Longoz Ormanları’na ve Mert Gölü’ne hayran kalan misafir öğrenciler bol bol hatıra fotoğrafı çektiler. Demirköy Fatih Dökümhanesi’ni de ziyaret eden Misafir Öğretmen ve öğrenciler Fatih Dökümhanesi Tarihi hakkında bilgi aldılar.
Fatih’in Dökümhanesi ziyareti ardından Demirköy Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Bulgaristanlı, Kırklareli’li ve Demirköy’lü öğrenciler vedalaşarak ayrıldılar. Demirköy’lü öğrenciler misafir Öğrenci ve Öğretmenleri alkışlarla uğurladılar. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here