Demirköy’e Bolet Mantarı yağıyor

141
* Bolet Mantarı (Ayı Mantarı) bir günde 3-4 ton toplanıyor Demirköy’e günlük mantardan 4-5 milyar para giriyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde havalar sıcak, yağmur bol olunca Demirköy Ormanları’nda yetişmeye müsait olan ve doğada kendi kendine çoğaldı. Yağmurların yağmaya başlamasıyla doğal olarak yetişen Bolet Mantarı (Ayı Mantarı), Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ndeki ormanlarında çoğaldı.
Bolet Mantarı Haziran’dan Ağustos’a ve Eylül’den Kasıma kadar yapraklı ağaçlardan meşe, huş, bilhassa kayın, iğne yapraklılardan çam, genç ladin, meşelerin altında ve çevresinde, oldukça asit karakterde topraklarda, ormandaki yol kenarlarında, orman sınırı boyunca, yaprak çürüntüsü üzerinde ekseriyetle çok sayıda bazen de tek tek görülmektedir, özellikle Fransız mutfağında çok kullanılan, yenilebilen ve çok sevilen bir mantar çeşidi.
Mantarın yetiştiği dönemde Demirköy halkına hiçbir maliyeti olmayan mantar toplama işi ek gelir getiriyor. Mantarı İlçe halkı ve Demirköy’e bağlı köylerdeki vatandaşlar toplayarak aracı kişilere getirip satıyorlar.
Demirköy’de mantar toplama işine aracı olan Mahir ve Mesut Uslu kardeşler;
“Çanakkale Dardanel Fabrikası’nın Demirköy’de doğal olarak yetişen mantarları konserve yapmak amacıyla ve otellerde kullanılmak için aldığını, bu günlerde günlük olarak 3-4 ton mantar toplanıp getiriliyor. Aynı gün içerisinde fabrikaya iletiliyor. Şuan Bolet (Ayı Mantarı) mantarının kilogramı 1. Sınıf 6 TL., 2. Sınıf olanı 3 TL.’den alındığını belirtti. Demirköy’e günlük 4-5 milyar para giriyor. Bu yıl yağmurların çok yağması ve havaların sıcak gitmesi dolayısıyla beklenenden çok fazla mantar toplanıyor. Geçen Çarşamba günü vatandaşlar 8 ton mantar topladılar. Bu sadece Demirköy’de olan rakamlar köylerde toplanan miktarları da topladığımızda çok fazla mantar toplandığını söyleyebiliriz. Mantar toplama işi yılbaşına kadar sürecek. Önümüzdeki zamanlarda Borazan Mantarı ve Dil Mantarı da çıkmaya başlayacak, bu mantarların da 1 ayı geçen süre toplanacağını Demirköy halkı için güzel bir gelir olacak” dediler.
Bizim için ek bir gelir kaynağı diyen Demirköy’lü vatandaşlar; “Bu yıl Bolet Mantarı bakımından çok bereketli bir yıl oldu. Bu bizim için ek bir gelir kaynağı. Hiçbir masrafı olmadan sadece kendi emeğimizle doğanın bize armağanı olan bir gelir kazanıyoruz. Dünyada nadir bulunan bu doğanın nimetlerinden faydalanıyoruz” dediler. 
(Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.