Demirköy’de sağanak yağış derenin taşmasına sebep oldu

56
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde etkili olan sağanak yağış sebebiyle dereler taştı, köylüler kısa bir süre tedbir amaçlı köylerine dönmeyerek beklediler.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde etkili olan sağanak yağış sebebiyle dereler taştı, köylüler kısa bir süre tedbir amaçlı köylerine dönmeyerek beklediler.
Demirköy’ün Yeşilce, Boztaş ve Hamdibey Köyü’nde öğlen saatlerinde etkili olan 15-20 dakikalık sağanak yağış barajlar mevkiinde su baskınına sebep oldu. İlçeye bağlı Yeşilce köyünde etkili olan yağış sonrası Bulanık Deresi taştı. Taşan dere Yeşilce Köyü yolunun kısa bir süre de olsa kapanmasına sebep oldu. Dere boyundaki birkaç ağaç devrildi. Kavak tarlaları su altında kaldı. Derenin taşması sonucunda gelen sular Demirköy Barajında birikti. Baraj su seviyesini aşan su yüksekliği görüntüsüyle “Allah insanı büyük afetlerden korusun” dedirtecek nitelikteydi.
Köy sakinleri; “Yağış kısa da sürse köyde çok etkili oldu. Köyümüz yüksekte olduğu için etkilenmedi. Yağış sonrası dere bir anda taşarak yolumuzda biraz hasar olmasına sebep oldu. Dere boyundaki ağaçlar su akıntısının hızı ile devrildi. Kavak ağaçları su altında kaldı. Dereden normalinden çok daha fazla su aktı. Suyun akıntısı Demirköy’ün barajına kadar hız kesmedi. Ormanlık bölge olması sebebiyle su baskınından hiçbir kayıp yaşamadan kurtulduk” dediler. 
Pazar alışverişi için Demirköy’de olan köylüler tedbir amacıyla, yolda selden etkilenmemek için kısa bir süre selin hızını kesmesini bekledikten sonra köylerine döndüler. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here