Demirköy’de Mantar Avı devam ediyor

61
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde sonbahar ayları mantar avcıları için harekete geçme zamanı. Bereketli geçen Bolet Mantarı toplamasının ardından Borazan Mantarı toplanmaya başladı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde sonbahar ayları mantar avcıları için harekete geçme zamanı. Bereketli geçen Bolet Mantarı toplamasının ardından Borazan Mantarı toplanmaya başladı.
Borazan mantarının toplanmasına aracılık eden Mesut Uslu; “Şuan vatandaşlarımız Borazan Mantarı toplamaya başladılar. Mantar zamanı onlar için ayrı bir kazanç kapısı oldu. Borazan Mantarının kilosu şuan 1 TL’den gidiyor ancak önümüzdeki günlerde 2-3 TL olması bekleniyor. Şuan günde 500-600 Kg. arası mantar toplanıyor. Yağmurlar bol miktarda yağdığı için Borazan Mantarı döneminin de bereketli geçmesini bekliyoruz” diye belirtti.
Mantar toplamanın ayrı bir kazanç kapısı olduğunu belirten Demirköy’lü vatandaşlar; “Doğanın bize armağan ettiği mantarları toplayıp bütçemize katkıda bulunuyoruz. Mantar toplamak aynı zamanda bir doğa sporudur. Bir yandan ormanda geziyoruz ve doğanın tadını çıkarıyoruz. Demirköy’ümüz sahip olduğu iklim koşulları nedeniyle değişik ortamlarda yetişen doğa mantarları yönünden zengin. Bu nedenle yenen mantar türlerini yemek ya da ticaretini yapmak için topluyoruz” dediler.
Uzun zamandır toprak altında olan mantarlar yağmur sonrası yeryüzüne çıkmaya devam ediyor. Demirköy mantar yetişmesine uygun iklim kuşağında olduğu için İlçede mantar çeşidi de bol. Vitamin, mineral ve protein yönünden çok zengin olan mantarları toplamak için en uygun zaman. Çok hızlı büyüyen ve kısa sürede özelliğini yitiren mantarların yağmur yağdıktan hemen sonra toplanması gerekir.
Borazan mantarı, rengiyle, şekliyle ilginç bir mantardır. Koyu kahverengi boynu ve huni biçimindeki baş kısmıyla genellikle kayın ağaçları dibinde yetişir. Siyah rengi nedeniyle yabancı dillerde; “Ölüm Borazanı’’ diye adlandırıldığı oluyor. Zehirli bir mantar değildir. Tadı ve aroması da son derece hoş. Doğal Bağışıklık sistemini uyarak bir mantardır. Özellikle balık yemekleriyle son derece uyumlu bir mantar çeşididir. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here