Demirköy’de fırtına ve yağmur hayatı felç etti

59
*Demirköy’de üç gün etkili olan sağanak yağış ve fırtına hayatın felç olmasına sebep oldu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde üç gün etkili olan sağanak yağmur ve rüzgar zarara sebep oldu. Yaşanan fırtına ve yağmur sebebiyle ağaçlar köklerinden söküldü, evlerin çatıları uçtu, dereler taştı, köprü yıkıldı. 
* Dikkat! Toprak kayabilir
Yoğun yağmur sırasında Demirköy-Yenice yolunda yer yer toprak kaymalarına rastlandı. Yolun yapımı sırasında açılan bölgelerde özellikle halk ağzında ‘yol bitti komutanım’ mevkii olarak bilinen bölümde toprak kaymalarına sıkça rastlandığı gözlendi. Yola çıkarken tedirgin olduklarını söyleyen vatandaşlar ve sürücüler; “Her yağmur olduğunda yol kayacak, acaba neresi kayacak diye tedirgin olarak yola çıkıyoruz. Bu soruna bir çözüm bulunması lazım” dediler.
* Aynı köprü yine yıkıldı
Demirköy ile Demirköy’e 4 Km mesafede Sivriler köyü yolu bağlantısı üzerinde bulunan köprü aşırı yağmurdan dolayı yeniden yıkıldı. Köprünün yıkılması ile Demirköy- Sivriler köyü ulaşıma kapandı. Her yağmurda aynı sorunu yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar bu köprünün geçici çözümlerle değil, kesin bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirttiler.
* Yeni okulun kiremitleri yerinden söküldü
Yeni yapılan Atatürk ve Fatih İlköğretim okulunun çatısındaki kiremitlerin yerinden oynadığı görüldü. Çatıdaki sorunu fark eden vatandaşlar emniyete haber verdiler. Hemen olay yerine giden Emniyet yetkilileri ve Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir okulun giriş kapısına emniyet şeridi çektirerek olası bir kazayı önlediler. Konu ile görüştüğümüz Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir;  “Şuan aşırı yağmur ve fırtına vakası görülüyor. Bunun getirdiği olumsuzluklar yaşanmakta. Okulumuzun çatısında sorun olduğu haberini alınca bizzat gelerek konuyla ilgileniyorum. Çocuklar durumu fark etmeyerek okul bahçesine oynamaya gelebilirler. Hiç birine bir zarar gelmesini istemediğimiz için gerekli tedbirleri aldık” dedi.
* Istrancalar’da toz bulutu
Yağmur ve güneyden esen fırtınanın yaşandığı Pazar günü Istrancalar’ın kuzey kesimlerinde dağ ve ormanları toz bulutu ile sardı. Dışarı çıkan vatandaşlar ağız ve burunlarına gelen kum taneleri olduğunu gördüler. Istrancalar’ı kaplayan toz bulutu vatandaşlar tarafından hayretle karşılandı. Fırtınada sis olmayacağını belirten vatandaşlar güneş ışıklarını bile kapatan bu karaltının toz bulutu olduğunu fark ettiler. Toz bulutunun Afrika üzerinden rüzgarla birlikte geldiği tahmin ediliyor. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here