Demirköy’de “Ekoturizm Çalıştayı” yapıldı

37
*”Ekoturizmi Geliştirme Projesi” Toplantısı bütün proje ortaklarının katılımıyla Demirköy’de yapıldı.
*”Ekoturizmi Geliştirme Projesi” Toplantısı bütün proje ortaklarının katılımıyla Demirköy’de yapıldı.
HABER MERKEZİ
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Trakya Kalkınma Ajansı ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünün ortaklaşa hazırladıkları ” Ekoturizmi Geliştirme Projesi” Toplantısı Demirköy Orman İşletme Toplantı Salonu’nda yapıldı. 
Çalıştaya Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, DAYKO Başkanı Nusret Türkkan, İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Zafer Bilecen, Demirköy Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, Odun dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Hüseyin Hilesiz, Proje sorumlusu Orman Mühendisi İkram Çelik, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürü Fikret Macit, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kaplan Uğurlu, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Han Ergüven, Demirköy Halk Eğitim merkezi Müdürü Mehmet Kuşçu,  Demirköy köy muhtarları ve doğa gönüllüleri katıldı.
Çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz İlçenin kalkınmasının tek yolunun turizm olduğunu belirterek; ” 4.5 yıllık Belediye Başkanıyım. Turizm konusunda teoride yapılan çalışmaların bir türlü pratiğe dönüştürülmedi. Bu da beni çok üzüyor. Bu çalışmaların pratiğe çevrilmesini canı gönülden diliyorum. Bunun için de belediye olarak imkanlarımız dahilinde elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.
* “Giden doğa geri gelmez”
Toplantıya konuşmacı olarak katılan İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Zafer Derince; “Bu proje Demirköy ve çevresine bir sinerji katacaktır. Orman İşletme Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüz olarak proje kapsamında Üzerimize düşen görevi yapacağız. Planlanan tüm işleri zamanında yetiştireceğiz” dedi. Zafer Derince’nin ardından söz alan Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kaplan Uğurlu Ekoturizmin ne demek olduğunu katılımcılara anlatarak; ” Giden doğa geri gelmez. Çalıştayın amacı kabul gören projenin içeriğini oluşturmak ve atölye çalışması yaparak konuları tartışmak. Çalıştayın bu projeye katkısı olacağına inanıyorum. İnşallah doğanın bir parçası olduğumuzu her kez bir gün geç olmadan anlar. Üniversite olarak gerekli olan bütün desteği vermeye hazırız” dedi. Proje ortağı olarak Demirköy Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan projeyi katılımcılara tanıttı. Ceylan; ”Bu projede yapılacak olan yürüyüş parkurlarının sonunu bir yerleşim yerine bağlayacağız. Bunun da çevre köylere katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
* “Sizleri bölgemize sahip çıkmaya davet ediyorum”
Proje ortaklarından DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan; ”Istrancaların zenginliklerini, farkındalıklarını dikkate alırsak bu proje çerez gibi kalıyor. Bu proje yapılacak daha büyük projelere önayak olacaktır. DAYKO Vakfı bu doğa cennetinde edindiği amaç doğrultusunda faaliyetlerin yürütmek için bölgede ülkemizin tek sivil örneği ‘ Istranca Ormanları Demirköy Ziyaretçi Merkezi’ ni açmıştır. İstanbul Kırklareli Çevre ve Turizm Altyapı ve Hizmet Birliği kuruluş toplantısını yaptık. Önümüzdeki günlerde Mimar Sinan Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi 10 Köy belirleyerek çalışmalar yapacak. Istrancalar da 2 bin 800 Biyolojik çeşitlilik var. Bu Artvin bölgesinin Biyolojik Çeşitliliği’nin 2 katı. Sizleri bölgemize sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.
Türkkan’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Macit Kırklareli’nin turizm potansiyelini anlattı.  Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Hüseyin Hilesiz Ekoturizm ile ilgili hazırlamış olduğu sunumunu yaptı. Hilesiz sunumunun sonunda Orman Genel Müdürlüğünün somut hizmetlerin yanında soyut hizmetlere de büyük önem verdiğini belitti. Demirköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kuşçu Proje kapsamında Halk Eğitim Merkezi tarafından verilecek olan doğa alan yetiştirme kursu ve ilk yardım kurslarını anlattı.
* Katılımcılardan DAYKO Vakfına övgü
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Trakya Kalkınma Ajansı ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünün ortaklaşa hazırladıkları ” Ekoturizmi Geliştirme Projesi’nin paydaşı DAYKO Vakfı Projenin hazırlanmasından dolayı bütün katılımcılar tarafından takdirle karşılandı. Konuşmacılar konuşmalarında Dayko Vakfına ve DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan’a yaptıkları bu proje için teşekkür ettiler. Bu projenin başarı ile gerçekleşeceğine inandıklarını belirttiler. DAYKO Vakfının böyle başarılı çalışmalarına her zaman destek olacaklarını söylediler. 
Konuşmaların ardından Turizm Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Han Ergüven’in yaptığı atölye çalışmasında guruplar Istrancaların sorunlarını ve çözümlerini tartıştılar.(Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here