Demirköy sis altında kayboldu

11
* Demirköy’de yağan yağmur ve yoğun sis Demirköy’ün sis altında kaybolmasına sebep oldu. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy’ün İlçe merkezinde yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin yer yer 20 metreye kadar düştüğü gözlemleniyor. İlçenin yüksek kesimlerinde sisin daha da yoğun olduğu görüş mesafesinin 10 metreye kadar düştüğü belirtiliyor. Yoğun sis nedeniyle trafikte seyreden sürücüler zor anlar yaşarken, Demirköy yoğun sis altında kayboldu. 
Tüm Trakya’da etkili olan yağmur Demirköy’de etkisini göstermeye başladı. Gece başlayan yağmur, İlçe merkezinde ve Yeniceköy-Demirköy arasındaki ulaşım yolunda yoğun sis ile birlikte etkisini gösterdi. İlçe merkezinde trafikteki araçlar araç farlarını yakarak ilerleyebildiler. 
* Sisli havada sürücüler ne yapmalı?
Uzmanlar bu yağışlı ve sisli havaların devam edeceğini, sürücülerden sisli havalarda dikkatli olmaları konusunda uyardılar. Uzmanlar sürücülerin bu havalarda bilinçli olmalarını ve gerekli hazırlıklarını yapmalarını belirterek;
“Sisli havalarda far ve stop lambalarınızı iyice temizleyin. Kısa huzmeli farlarınızı ve ön sis farlarınızı yakmayı unutmayınız. Sisli havalarda sürücülerin yaptığı bir yanlış ise tüm farların kapatılıp sadece ön sis lambalarını yakmasıdır. Bu durum karşıdan gelen sürücülerin aracın boyutların tam olarak görmesini engelleyecek ve kazalara neden olabilecektir. Takip mesafesini arttırınız. Siste taşıt kullanırken takip mesafesine de dikkat etmek gerekir. Çünkü sis, su buharından oluştuğu için yolu ıslatacaktır. Bu yüzden fren mesafesi kuru zemindekine göre daha uzun olacaktır. Sisli havalarda öndeki araçla normalden daha fazla mesafe bırakılmalıdır. Yol çizgilerini değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip ediniz. Silinmiş yol çizgileri sizi yanıltıp tehlikelere yol açabilir.
Hava ne kadar soğuk olursa olsun, aracın camını aralayınız. Böylelikle diğer taşıtların sesli uyarılarını kolaylıkla duyabilirsiniz. Ayrıca iç camlarda buğu engellenecektir. Siste taşıt kullanırken kesinlikle sollama yapmayınız. Çünkü sisli havalarda görüş mesafesi ve buna bağlı olarak sürat düşeceğinden, karşıdaki taşıtla burun buruna gelme olasılığı artacaktır. Ancak yine de sollama yapmak gerekiyorsa, mutlaka ışık ve klaksonla gerekli uyarı yapılmalıdır” dediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.