Demirköy, kınalı kuzularını askere uğurladı

28
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi Cumhuriyet Meydanı’ndan toplanan vatandaşlar, 18 evladını dualar ile vatani görevlerine uğurladılar.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi Cumhuriyet Meydanı’ndan toplanan vatandaşlar, 18 evladını dualar ile vatani görevlerine uğurladılar. Uğurlama törenine; Demirköy Belediyesi Meclis üyesi Fatma Yörük, Belediye Meclis Üyesi Muhammer Patan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Demirköy İlçe Başkanı Erol Akıncı, Emniyet mensupları, muhtarlar, asker aileleri ve Demirköy halkı katıldı.
Demirköy’de asker uğurlama geleneği yıllardır devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da asker uğurlama tekrarlandı. Askere gidecek gençler bir ay öncesinden anneler tarafından oyalanmış kırmızı yemenilerini boyunlarına taktılar. Yemekler verildi. Askerlik öncesi Demirköy’de geçirdikleri son günleri hep birlikte yemekler yiyerek, eğlenceler düzenleyerek geçirdiler.  Askere gitmeden birkaç gün önce 1000’den fazla Demirköy’lünün katıldığı asker eğlencesi yapıldı.
11 Ağustos 2014 Pazartesi günü başta askere gidecek gençlerin yakınları olmak üzere bütün Demirköy’lü Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Gençler Türk Bayrağı ile Demirköy sokaklarında “Ne mutlu Türküm Diyene”  ve “En Büyük Asker Bizim Asker” diyerek dolaştılar. Daha sonra meydana gelen gençler için Dualar eşliğinde kurban kesildi. Kesilen kurbanın kanından gençlerin alınlarına sürüldü. Hoca’nın duasının ardından sıralanan asker gençler tek tek tüm ailelerin ve uğurlamaya gelenlerin ellerini öptüler. Bu vedalaşma esnasında duygusal anlar yaşandı. 
Oğullarını askere uğurlayan anneler; “Her askerimizi, evladımızı vatani görevi için gerekirse şehitlik şerbeti içmesi için yolcu ediyoruz. Asker anası, asker babası olmakla gurur duyuyoruz. Bizim evlatlarımız şehitlerimizin kanıyla sulanan bu toprakları gururla, onurla koruyacaklar. Biz evlatlarımızın canı pahasına vatanı savunacaklarına eminiz. Allah hayırlısıyla gidip gelmeye nasip etsin” dediler.
Asker gidecek olan gençlere yolunuz açık olsun diyen Erol Akıncı; “Bizler Türkiye’miz için canımızla, malımızla, evladımızla her zaman vatanımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu millet anasıyla, babasıyla, kardeşiyle ve komutanlarıyla her zaman burada. Kimsenin bizi yıkmaya gücü yetmez. Bu bir nöbettir, dün dedelerimiz, babalarımız ve biz yaptık bu görevi. Bugün de evlatlarımız yapacak. Askere gidecek gençlerimizin askerlikleri mübarek olsun. Güle güle gitsinler, güle güle gelsinler inşallah” dedi.
Asker gençler arabalara binerek gözyaşları, kornalar ve alkışlar eşliğinde uğurlandı. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here