Demirköy halkı Trak Mezarı’nın korunmasını istiyor

45
Tarihçiler, Traklar’ın, Antik çağda bugünkü Trakya, Bulgaristan ve Kuzey Yunanistan’da yaşamış, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender’in topraklarını ele geçirmesiyle …….


HABER MERKEZİ
Tarihçiler, Traklar’ın, Antik çağda bugünkü Trakya, Bulgaristan ve Kuzey Yunanistan’da yaşamış, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender’in topraklarını ele geçirmesiyle asimile olmuş bir Türk kavimi olduğunu yazıyor.
Trakların Tarihi Mezarları’na genellikle Kırklareli ve Vize taraflarında çok rastlanıyor. Trak Mezarları’nda biri de Demirköy’de bulunuyor.
Demirköy’de bulunan ve emsallerinden oldukça büyük Trak Mezarı’na olan ilgisizlik bu tarih mirasının zaman içinde kaybolmasına sebep olacağını söyleyen Demirköy halkı, Tarihi Mezarın yetkililer tarafından koruma altına alınmasını istiyor.
Trak mezarları, Trakya’nın kuzeyinde, Edirne-Kırklareli’nin Istranca Dağlık bölgesinde görülüyor. Dolmen olarak tanımlanan ve yerel olarak "Kapaklıkaya" olarak adlandırılan anıtlar dik olarak konan büyük taş blokların üstlerinin aynı tür taş kapatılması ile oluşur; bunların bir arka, bir orta oda ile ön giriş kısmı var. Odaların önünü kapatan taşta da "ruh deliği" olarak tanımlanan değirmi bir açıklık bulunuyor. Bugün çoğu açıkta olan bu anıtların etrafında bir çevre duvarları ve çoğunun da üzerinde, taşlardan oluşan bir tepeciğin olduğu biliniyor. (Gülcan Kutlu)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here