Demirköy “Çilek Festivali”nde coştu

10
* Demirköy Belediyesinin hazırlamış olduğu 29 Mayıs 2015 Cuma günü yapılan “Çilek Festivali”nde Demirköy’lüler coştu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy Belediyesi’nin hazırlamış olduğu çilek festivali 29 Mayıs 2015 Cuma günü yapıldı. Günler öncesinden hazırlanan stantlarda Demirköy yöresine ait ürünler sergilendi. Festival katılımcıları gün boyunca stantları gezen ve yöresel yemeklerin yanında Erzurum Cağ kebabı yeme fırsatı buldular.
* Demirköy’ün çilekleri yarıştı
Demirköy’ün simgelerinden biri haline gelen mis kokulu çilekleri yarıştı. “En İyi Çilek” Yarışması’na Demirköy’de Çilek üretimi yapan 7 yarışmacı katıldı. Jüri üyeleri birbirinden güzel görüntüye ve tada sahip olan çilekler arasında seçim yapmakta zorlandı. Yarışmada çilek üreticilerinden Mehmet Aykut birinci, Recep Buzkıran ikinci, Yeter Doğan üçüncü oldu. Yarışmacılara ödül vermek üzere sahneye çıkan Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz Demirköy çileğinin bir marka olduğunu, son yıllarda üretiminin artması için büyük çaba gösteren Demirköy Kaymakam’ı Musa Aydemir’in bunun için büyük çaba gösterdiğini söyledi. Kaymakam Aydemir’i de sahneye davet eden Muhlis Yavuz ve Musa Aydemir yarışmacılara ödül verdiler. Dereceye giremeyen yarışmacılara da birer hediye çeki verildi.
* Festivalin gecesi Altın Adımlarla başladı
Yarışmaların ardından sahneye çıkan Lüleburgaz Gençlik Spor Altın Adımlar Dans topluluğu Demirköylülerin beğenisini kazandı. İki grup olarak çıkan Altın Adımlar seyircilerden büyük alkış aldı. Altın Adımlar’ın ardından Demirköy’ün gruru olmaya aday İlköğretim 3. Sınıf Kaşık grubunun gösterisi gerçekleşti. Bu çocuklar ileride bizim grurumuz olacacak diyen Demirköylüler çocukları gönülden kutladıklarını ve bir harika olduklarını söylediler. Demirköy’ün gençlerinden oluşan Demirköy Halk Eğitim Folkolor grubun gösterisinin ardından Sanatçı Safiye Aydoğan sahne aldı. Safiye Aydoğan şarkılarıyla izleyicilerine coşkulu anlar yaşattı.
* Sahnede Karadeniz rüzgarı estirdiler
Demirköy Çilek Festivaline sahne alan Kurtuluş Eyibil ve Şerif Topal sahnede Karadeniz rüzgarı estirdiler. Başarılı performansları ile dikkat çeken ikili izleyicilerini coşturdu. Karadeniz parçalarını seslendiren ikiliyi izleyen izleyiciler temposu yüksek Karadeniz ezgilerine dayanamayarak sahne önünde oynadılar.  Kurtuluş Eyibil ve Şerif topal izleyicilerden büyük alkış aldı.
Kurtuluş Eyibil ve Şerif topal renkli, hareketli ve beğeni alan gösterilerinin ardından saneyi Nagehan Bayır’a bıraktılar. İzleyicilere güzel anlar geçirten Nagehan Bayır’ın ardından Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz Demirköy Çilek Festivali ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Yavuz Konuşmasında;
“Trakya Bölgesi’nin gözde yerleşim yerlerinden biri olmaya aday olan şirin ilçemizi tanıtmaya yönelik olarak düzenlenen Festivalimizi siz değerli misafirlerimizin katkılarıyla coşkulu bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Amacımız Şirin ilçemizin bütün güzelliklerini değerlerini ortaya çıkarmak, yeşili, havası, gelenekleri, görenekleri ve yöresel özelliklerini yaşatmaktır. Demirköy Belediyesi olarak ilçemizin sahip olduğu değerleri en iyi şekilde değerlendirmek ana hedeflerimizden biridir. Temel amacımız ise Belediye hizmetlerinin kaliteli ve kısa zamanda yerine getirilerek, insanlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve sağlıklarını korumak, İlçemizin tarihsel, kültürel, doğal mirasını ve fiziksel varlıklarını korumak ve geliştirmek, geleceğe yönelik projeler üreterek sürekli değişen güvenli ve huzurlu bir ilçe yaratmaktır. İlçemizin her alanda gelişmişliği yakalamış olması ve bir tatil bir turizm merkezi olması için çalışmalarımızı hep birlikte sürdürmemiz gerektiğini belirtmek istiyorum. Üreten toplum olmanın faydalarını hem toplumsal olarak hem de bireysel olarak fazlasıyla görmek mümkün, bu sebeple bir taraftan üretime önem vermeli bir taraftan da turizm potansiyelini öne çıkartmalıyız. Tarım alanındaki kıt imkanlarımıza rağmen çilek üretiminde belli bir başarı vardır. Trakya bölgesinde çilek denince ilk akla gelen Demirköy çileğidir yakın il ve ilçelerde semt pazarlarında Demirköy Çileği adı altında çilek satılmaktadır. Değerli üreticiler hepimiz iyi biliriz ki toprak cimri değildir fakat emek ister, hizmet ister. Ne kadar hizmet eder ne kadar emek verirseniz karşılığını o oranda alırsınız. Üretmek sizden festival ve çeşitli etkinliklerle tanıtmak bizden. Demirköy Çileğinin üretiminin yeniden canlanmasına büyük katkıları olan, büyük gayret gösteren Demirköy Kaymakam’ımız Musa Aydemir’e buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi. Başkan’ın konuşmasının ardından Havai Fişek Gösterisi yapıldı.
* “Başkanımın hayranıyım”
Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz Konuşmasının ardından geçtiğimiz hafta Kırklareli Üniversitesi Dekanlık Bahçesinde yapılan Gastronomi Festivaline ve Dupnisa Mağarası’nın açılış törenlerine yöresel yemeklerle katılan bayanları unutmayarak sahnede teşekkür etti. Katılımcı bayanların isimleri okunarak sahneye çağırıldıktan sonra Belediye Başkanı Muhlis Yavuz desteklerinden dolayı teşekkürü Kaymakam Musa Aydemir ile birlikte etti. Kendisini sahneye davet eden Muhlis Yavuz’un bu jestleri karşısında Aydemir Muhlis Yavuz’a sarılarak; “Başkanımın hayranıyım, hep birlikte çok güzel işler yapacağız” diyerek samimi şekilde sarılmaları Demirköylüler tarafından büyük alkış aldı. Demirköylüler kurumlarımız böyle birlik ve beraberlik içinde olursa bizim geleceğimiz parlak olur dediler.
* DAYKO Vakfı’ndan plaket
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’a Demirköy için yaptığı çalışmalardan ve Demirköy Doğası için verdiği mücadeleden dolayı bir plaket vererek doğa ve insan adına teşekkür etti. Başkan Türkkan’la sahneye çıkan küçük kız’ın “ Doğayı ve insanları seviyorum, onların yaşamasını istiyorum” sözleri büyük alkış aldı.
Konuşma, plaket ve teşekkürlerin ardından sahneye yöresel sanatçılardan Gökhan Meşe aldı. Rumeli Türküleri ile sahnede göz dolduran Meşe sahne önünde oynayan izleyicilerin arasına karıştı. Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Kaymakam Musa Aydemir, Kırklareli MHP İl Başkanı Kürşat Yamaner izleyicilerle birlikte oynayarak gönüllerince eğlendiler.
* Lara hem coştu, hem coşturdu
Gecenin finalini Türkiye’nin tanınmış ve değerli sanatçılarından Lara yaptı. Sahneye büyük alkışlarla çıkan Lara hem eğlendi hem eğlendirdi. Sahnede hareketli parçaları seslendiren Lara dansları ile göz doldurdu. Sezen Aksu parçası da seslendiren Lara sahnede uzun süredir taklit yapmadım diyerek Sezen Aksu’nun taklidini yaptı.
Demirköy Belediyesi çalışanlarınca sahnede Lara’ya çilek ikram edildi. Bu ikramdan çok mutlu olan Lara sahnede Demirköy Çileğine özel reklam yaptı. “En Güzel Çilek Demirköy Çileği”, “En Lezzetli Çilek Demirköy Çileği”, “Çilek Demirköy’de Yenir” sloganları ve görsel şöleni ile Demirköy’lülerin gönüllerini fethetti. Lara’ya katılımından dolayı Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz ve Kaymakam Musa Aydemir bir Demirköy Plaketi verdi. Sahnesi önce görüştüğümüz Lara Ramazan Bayramı’ndan sonra hareketli parçalarla yeni bir albümle geleceğini belirtti.
Festival sonrası konuştuğumuz Demirköylüler; “Başkanımız Muhlis Yavuz geçmişte yaşadığımız güzel günlere bizi geri getirdi. Önceki yıl tekrar yapılan, geçen yıl Soma’daki acı olaylar yüzünden iptal edilen festivalimizde bu yıl çok eğlendik. Demirköy’ün gururu Demirköy Çileğinin en kısa sürede Başkanımız ve yöneticilerimiz tarafından hak ettiği yere getirileceğine inanıyoruz. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dediler.
Gece bitiminde Başkan Yavuz ve Kaymakam Aydemir gelen misafirlerle tek tek görüşerek geçirdiler. Festival’de görev alan tüm kurum ve kuruluşlara Cumhuriyet Meydanı’nda teşekkür ederek geceyi noktaladılar. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here