Delioğlu; “Sadece 8 Mart değil, yılın 365 günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü’dür”

19
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Kırklareli Kadın Kolları Tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenlenen gecede kadınlar gönüllerince eğlendiler.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Kırklareli Kadın Kolları Tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenlenen gecede kadınlar gönüllerince eğlendiler.
7 Mart 2014 saat 20.00’da Cafe 288’de düzenlenen gecede CHP Lüleburgaz Kadın Kolları ve CHP Babaeski Kadın Kolları Başkanları ve Üyeleri de katıldı. Gecenin açılış konuşmasını CHP Kırklareli Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Seyhan Delioğlu yaptı. Seyhan Delioğlu, kadın demenin, emek demek olduğunu söyledi. Kadınların herkesin üzerinde bir emeğinin olduğunu belirten Delioğlu, kadınların yaşamın güçlü savaşçısı olduğunu ifade etti.
Bir ülkenin uygarlık düzeyinin kadınların yaşam şartlarına bakılarak ölçüldüğünü kaydeden Delioğlu, şöyle konuştu:
"Kadın demek emek demektir. Kadın toplumun yarısıdır. Her yeni güne kadınların emekleriyle başlanır. Sıcak bir çayda, ütülü bir gömlekte, iş yaşamında ve saymakla tükenmeyen birçok konuda emeğimizin hissedileceği başarılarımız vardır. Bizler yaşamın güçlü birer savaşçılarıyız. Sadece 8 Mart değil, yılın 365 günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü’dür. Bir ülkenin uygarlık güzeyi biz kadınların yaşam şartlarına bakmakla ölçülür."
* Kesimoğlu geldi, coşku ikiye katlandı
CHP Kırklareli Kadın Kolları’nın düzenlediği geceye gelen CHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu coşkuyu ikiye katladı. Alkışlar arasında bayanları selamlayan Mehmet Siyam Kesimoğlu Dünya Ekonomik Formunun yaptığı araştırmaya göre Türk kadını 135 ülke arasında 122’nci sırada olduğunu, 2002 yılında kadınların cinayete kurban gittiği sayının 66, 2009 yılında bu sayının 1126 olduğunu söyledi.
7 yılda 4196 kadının cinayete kurban gittiğini söyleyerek şunları kaydetti;  “1857 yılında bir teksil fabrikasında çalışan kadınlarımız, kadın haklarının gelişmesi ile ilgili haklarını kullanmak için o iş yerinde greve gidiyorlar. Polislerde büyük bir şiddetle işçi kadınlarımızın üzerine gidiyor o grev başka fabrikalara da yansımasın diye kapıları kilitliyorlar, kaplılar kilitlenince çıkan yangında da 129 tane emekçi kadınımız yaşamını yitiriyor. 1910 yıllından Sonra 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar olarak kabul ediliyor. Dünya Emekçiler Kadınlar günü kutlu olsun. Bu hakların kazanılması için hayatını veren 129 Emekçi Kadının anısı önünde saygı ile eğiliyorum. Bugün acaba Türk kadınının ekonomik, sosyal, siyasal, iş yaşamındaki koşulları neler diye bakacak olursak biraz durum vahim. 2012 yılında Dünya Ekonomik Formunun yaptığı araştırmaya göre Türk kadını 135 ülke arasında 122’nci sırada. 2002 yılında kadınlarımızın cinayete kurban gittiği sayı 66, 2009 yılında bu sayı 1126 ve son 7 yılda 4196 kadınımız cinayete kurban gitmiş AKP iktidarında. Başbakan ne diyor en az 3 çocuk bunu ne için diyor biliyor musunuz bu bir slogan bu sloganın içersin kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyin anlayışı var.” 
* Bayanlardan Kesimoğlu’na sürpriz
CHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na konuşmasını yaptıktan sonra bir sürpriz yapıldı. Aynı gün doğum günü olan Kesimoğlu’na CHP’li bayanlar sürpriz doğum günü pastası hazırladılar. Bu sürpriz karşısında çok mutlu olduğunu söyleyen Kesimoğlu; “Bu güze gecede böyle bir sürpriz hazırlamanız beni çok mutlu etti.  Bu sürpriz için herkese çok teşekkür ederim” dedi. Hazırlanan doğum günü pastasını Mehmet Siyam Kesimoğlu pastayı eşi ile birlikte kestiler. Mehmet Siyam Kesimoğlu daha sonra masaları tek tek dolaşarak bayanlarla sohbet ederek kadınlar gününü kutladılar. Kadınlar günü dolaysıyla düzenlenen geceye katılan CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin ve beraberindekiler geceden ayrılırken bayanlar ise gecenin ilerleyen saatlerine kadar çalınan hareketli müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler. (Kadir Sinici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here