Defterdar Şakar; “500 TL. üzeri kiralar bankaya yatırılmalıdır”

30
Kırklareli Defterdarlığı 500 TL’nin üzerinde kira bedeli olup, vergi vermemek için kirayı elden alan ev sahiplerine şikayet doğrultusunda usulsüzlük cezası keseceklerini söyledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Defterdarlığı 500 TL’nin üzerinde kira bedeli olup, vergi vermemek için kirayı elden alan ev sahiplerine şikayet doğrultusunda usulsüzlük cezası keseceklerini söyledi.
Kırklareli’de özellikle öğrencilere kiralanan evler daha yüksek rakamlarda kiralanıyor. Ev sahipleri bu yolla daha çok kazanıyor ama vergi vermemek için kolay yolunu bulup ya kirayı elden alıyor ya da 500 TL’sini bankadan, üstünü elden alıyor. Buna örnek olarak Kırklareli’de bazı öğrencilere 4 odalı evin her odasını kiralayan ev sahipleri evin değerinin çok üstünde para aldıkları gibi vergi de ödemiyor. 
Öğrencilerde evden atılma korkusu ile şikayet etmiyorlar. Gerçekte ise hiçbir ev sahibi kiracısı şikayet etti diye evden çıkarma hakkı olmadığı gibi böyle bir yetkisi yok kiracı sözleşmesi doğrultunda evde kalır, diye konuşan Kırklareli Defterdarı Sacide Şakar; “Öğrenciler kiralarını bankadan ödesin” dedi. 
Defterdar Şakar yaptığı açıklamasında; “Aylık tutarı 500 TL ve daha fazla olan konut kiraları ile tutarı ne olursa olsun işyeri kiralarının bankacılık kanalı üstünden ödenmesi zorunludur. Bankaya yatırılması gereken kiraların eski usulde olduğu gibi, bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde ev sahiplerine usulsüzlük cezası kesilecektir. Böyle bir durumda kalan kiracıların www.kirklarelidefterdarliği.gov.tr adresine veya mesai saatlerinde 214 12 80’i mesai saatleri dışında ise Alo Maliye ihbar hattı olan 444 0 189’u arayıp şikayetlerini belirtebilirler.”
Bu yollardan şikayetçi olanların her zaman arkasında olacağını söyleyen Şakar; “Biz üstümüze düşen görevi yapacağız. Ama kiracılarında üstlerine düşen görevi yapmaları gerekiyor” dedi. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here