Cumhuriyet’in 87. yılı coşkulu bir tören ile kutlandı

15
“Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”

HABER MERKEZİ
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümü 29 Ekim 2010 Cuma günü Vilayet Meydanı’da düzenlenen Cumhuriyet Bayramı programı ile coşku içinde kutlandı.
Gerçekleşen programda ilk olarak saat 09.30’da Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, devlet adına gelen tebrikleri kabul etti. Daha sonra saat 10.00’da başlayan Cumhuriyet Bayramı programına geçildi. Vilayet Meydanı’nda gerçekleşen programa Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet  Başsavcısı Bülent Bingöl, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç,  Vali Yardımcıları, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri ile Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Siyasi Parti Yöneticileri askeri erkân, okul öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.
Programda ilk olarak Vali Muşmal, Tuğgeneral Yayla ve Başkan Çağlayan tören aracına binerek okulların, askeri birliklerin ve halkın bayramını kutladı. Programın devamında Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Gözde Yücesoy yönetiminde bayrama katılan herkes İstiklal Marşı’nı okudu ve şanlı bayrağımız Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından göndere çekildi.
Daha sonra Kırklareli Valisi Muammer Muşmal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları kaydetti;
“Bugün 29 Ekim; vatanımızın bölünmez bütünlüğü için verdiğimiz kurtuluş mücadelesinin sonucunda kurulan, Cumhuriyetimizin 87. Yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamanın mutluluğu içerisindeyim. Milli bayramlarımızın en önemlisi olan bu büyük bayram herkese kutlu olsun.
Temelinde insan hakları, demokrasi ve özgürlükler gibi evrensel değerleri barındıran Cumhuriyet, ezelden ebede akıp giden tarihimizin çok önemli bir anında milletimize yeni bir hayat kazandıran, yepyeni ufuklar açan, kan ve gözyaşlarıyla yazılan eşsiz bir destandır.
Şerefli bir tarihin, yüksek bir kültürün varisi olan milletimiz, lideriyle bütünleşerek el ele, gönül gönüle vermiş, tarihin az şahit olduğu bir kurtuluş savaşı başlatmış, parlak tarihine yaraşır bir mücadele örneği vererek kendisine biçilen ölüm fermanlarını yırtıp atmıştır.
Bu mücadele dünyanın tüm mazlum milletlerine örnek olmuş büyük bir kurtuluş mücadelesidir.
Büyük önder Atatürk’ün; “Yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz; çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunluluğunda ve kararlılığındayız.” sözüyle vurguladığı gibi, ülke olarak geldiğimiz noktayı hiçbir zaman yeterli görmemeliyiz.
Hedefimiz, insanlarının her bakımdan mutlu olduğu güçlü, zengin, müreffeh bir ülke için hiç durmadan çalışmak olmalıdır.
İnanıyorum ki, Cumhuriyetimizin 100. yılında güçlü demokrasisi, dev ekonomisi ile Türkiye dünyada hak ettiği yeri alacaktır.
Ülkemizin gelişmesi için daha çok çalışmalı gelecek nesillere mensubu olmaktan gurur duyacakları güçlü, gelişmiş, büyük bir Türkiye bırakabilmek için bir bütün olarak hep birlikte çaba göstermeliyiz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değerleri ile sonsuza kadar yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır. Bu gün geldiğimiz noktadan daha ileri ufuklara ancak Cumhuriyetle varabiliriz.  Çünkü Cumhuriyet, cehalete, yoksulluğa, bölücülüğe, çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adıdır.  Cumhuriyet; eşitlik, özgürlük ve medeniyettir. Cumhuriyet, dünya ile birlikte düşünebilmek, zamanın ruhunu yakalayabilmek, evrensel uygarlığın ortak dilini konuşabilmektir.  Çünkü Cumhuriyet yönetimi, egemenliği kayıtsız şartsız millete veren ve insanlık onurunu, her şeyin üstünde tutan bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Türk Milleti Cumhuriyete bağlanıp, onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve çağdaş toplumlar içindeki yerini alır. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Cumhuriyete doğru giden süreci ve bu süreçte yaşananları çok iyi bilmek, anlamak ve her zaman hatırda tutmaktır. Çünkü bu süreç, devletimizin bekası, milletimizin geleceği, huzur ve mutluluğu açısından çok önemli bir yol göstericidir.
Sevgili Gençler; Sevgili Öğrenciler;
Akla hayale gelmeyen zorluklarla, büyük fedakârlıklarla kurtarılan bu toprakların, her karışı şehit kanlarıyla sulanmıştır.  Atatürk, kurduğu Cumhuriyeti, sizlere emanet etmiş, Türk Gençliğine güvendiğini çeşitli vesilelerle vurgulamıştır.  Sevgili gençler, devletimize, bayrağımıza, tarihimize, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkınız. İhtiyaç duyduğunuz güç, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunda gizlidir. Birbirinize kenetlenerek sımsıkı sarılınız.                                           
Büyük şair Mehmet Akif’in dediği gibi: “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” Gençlerimiz ve her gelecek kuşak bilmelidir ki, bu vatanda kurduğumuz Cumhuriyet bir ölüm kalım savaşından sonra gerçekleşmiştir. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehidin, binlerce gazinin harcı vardır. Bu bakımdan bu büyük eserin, her yönü ile gelişmesi, doğabilecek her türlü tehlikeden titizlikle korunması bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin borcu ve görevidir. Şüphesiz ki Cumhuriyet kuşakları bu görevin bilinci içerisinde bu emaneti sonsuza kadar korumaya ant içmiştir.
Aziz Kırklarelililer;
Bizler birliğimizi ve beraberliğimizi kaybetmediğimiz ve bozmadığımız, birbirimizi sevdiğimiz sürece Türkiye Cumhuriyeti büyük Atatürk’ün dediği gibi “İlelebet payidar kalacaktır.” Türkiye Cumhuriyeti 87. yılında devlet ve milleti ile el ele vererek muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefine doğru emin adımlarla ilerlemektedir.
Bugün, başta büyük devlet adamı ve eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu güne kadar dökülen kanları ile bu toprakları bizlere vatan yapan, aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimizi bir kere daha minnet ve şükranla anıyoruz.
Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 87. Yıldönümünü sizlerle birlikte aynı duygularla, gururla kutlamanın heyecanı ve coşkusu içerisinde tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyor, hepinize en derin sevgiler ve saygılar sunuyorum.”
Vali Muşmal’ın konuşmasının sonrasında Cumhuriyet İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Simge Karatay “Bugün” şiirini, aynı okulun 8 sınıf öğrencisi İlkem Şahiner “Cumhuriyet Marşı” şiirini seslendirdi. Daha sonra Atatürk İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi bir folklor gösterisi sergilediler. Gerçekleşen program öğrencilerin, askeri birliklerin ve sivil toplum örgütlerinin tören geçişleri ile son buldu. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here