Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş Yıldönümü’nü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladık Cumhuriyetimiz 91 yaşında

29
Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş Yıldönümü 29 Ekim 2014 Çarşamba günü tüm yurtta olduğu gibi Kırklareli’de de soğuk havaya rağmen coşkuyla kutlandı.
Törende bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Esengül Civelek; “Türkiye Cumhuriyeti her türlü zorluklara ve imkânsızlıklara rağmen Türk Milletinin azimle, kararlılıkla inançla yürüttüğü, Milli Mücadelenin sonucunda kurulmuştur.  Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumuna Ulus olma bilincini aşılaması, Bireye Vatandaş, Yurttaş konumuna yükseltmesidir” dedi 
 
HABER MERKEZİ
Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla 29 Ekim 2014 Çarşamba günü düzenlenen törenlerde ilk olarak saat 09.30’da Kırklareli Valisi Esengül Civelek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Kırklareli Valiliği makamında bayram tebriklerini kabul etti. 
Valilik Binasında tebriklerin kabul edilmesinden sonra saat 10.00’da Vilayet Meydanı’nda başlayan kutlama töreninde; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak, öğrencilerin, halkın ve askeri birliklerin bayramını kutladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. 
*Civelek; “Milletimiz Devletin, tek ve gerçek sahibi olmuştur” 
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okunmasını ardından Kırklareli Valisi Esengül Civelek günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Civelek konuşmasına Karaman Ermenek’te yaşanan maden kazası nedeniyle duyduğu üzüntüsünü dile getirerek başladı. Maden Ocağında mahsur kalan vatandaşların sağ salim kurtulmasını temenni ettiğini söyleyen Civelek, konuşmasında şunları kaydetti;  “ Karaman Ermenek’te yaşanan maden kazası nedeniyle üzüntümüzün yüksek, temennimizin maden de mahsur kalan kardeşlerimizin sağ salim kurtarılması olduğunu ifade ederek başlamak istiyorum.  Bu gün Cumhuriyetimizin ilanının 91. Yıl dönümünü, kutlamanın onurunu gururu yaşıyoruz. Başta Cumhuriyetimiz Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah Arkadaşlarını, Canlarını feda ederek bu toprakları Vatan yapan Aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi Rahmetle, Saygıyla, sonsuz minnet ve şükranla anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti her türlü zorluklara ve imkânsızlıklara rağmen Türk Milletinin azimle, kararlılıkla inançla yürüttüğü, Milli Mücadelenin sonucunda kurulmuştur.  Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumuna Ulus olma bilincini aşılaması, Bireye Vatandaş, Yurttaş konumuna yükseltmesidir. Milletimiz Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Onurlu, Bağımsız düşünebilen, eşit haklara sahip Yurttaşlar haline gelmiş, Milletimiz Devletin, tek ve gerçek sahibi olmuştur. Cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana, her alanda büyük dönüşümler gerçekleştiren, istikrar içerisinde gelişen, büyüyen, başarılara ulaşan,  dünyanın saygın ve güçlü ülkesi durumuna gelen Ülkemizi Büyük Önder Mustafa Kemal’in işaret ettiği, Muhasır Medeniyetler ötesine taşıma, Cumhuriyetin erdemlerine, kazanımlarına ve temel haklarına sahip çıkarak, Cumhuriyeti korumak ve sonsuza dek yaşatmak, hepimizin sorumluluğudur, görevidir. Sevgili gençler sizler bizim geleceğimizsiniz ve umudumuzsunuz. Sizlere inanıyoruz, güveniyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, Saygı ve Selamlarımı sunuyorum.” 
Vali Esengül Civelek’in konuşmasını ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi 10/B öğrencisi Hazal Çakır “Cumhuriyet”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi 12/D öğrencisi Mehmet Ali İdiğ “Akdeniz” adlı şiirlerini okudular. Okunan şiirlerin ardından okulların geçiş törenine geçildi. Okulların Tören Bayrakları, Okul Flamaları, Halk Oyunları Ekibi, İzciler, İlk ve Ortaokullar, Genel Liseler ve Meslek Liseleri, Askeri Birlikler ve Sivil toplum Örgütleri geçişleri yapıldı. Özellikle Askeri birlik ve Gaziler,  töreni izlemek için gelen vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Vilayet Meydanında düzenlenen Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş Yıldönümü töreni geçiş törenin ardından sona erdi. (kadir Sinici-Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here