Cumhuriyet yürüyüşünde muhteşem kalabalık

20
Cumhuriyet yürüyüşünde muhteşem kalabalık

Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri’nin düzenlediği Kırklareli Belediyesi’nin de destek verdiği 29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü geçtiğimiz Perşembe akşamı Saat 20:30’da başladı ve yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Ilk olarak, Istasyon 39 Grubu solisti Gökhan Dönmezer yürüyüşün gerçekleşmesinden önce şarkılarıyla katılımcıları eğlendirdi.

Kalabalık grup, Cumhuriyet Meydanı, Karaumur Caddesi, Eriklice Caddesi ve Istasyon Caddeleri’ni geçerek Vilayet Meydanı’na kadar ellerinde Atatürk posterleri, Türk Bayrakları ve meşalelerle birlikte yürüdü.

Vatandaşlar, yürüyüş sırasında, ”Her şey Vatan için”, ”Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez”, ”Ne Mutlu Türküm Diyene”, “Mardinlileri Kırklareli’nde istemiyoruz”, ”Biz Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” şeklinde sloganlar atarak Vilayet meydanında, konserin gerçekleşeği alanda toplandılar. Kayhan Kuralay ve Çisem Yüksel Çelik de, bu anlamlı organizasyonun kusursuz olması için her türlü çabayı gösterdiler.

Konserin açılış konuşmasında Sivil Toplum örgütleri adına ADD Şube Başkanı Nuriye Üstündağ şu sözlere yer verdi; “Saygıdeğer Kırklareliler

Ilimizdeki sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa düzenlemiş oldukları Cumhuriyet Şölenine Hoş geldiniz.

Bu yürüyüş ve şölenin hazırlanmasında bizlere destek veren başta sayın Valimiz olmak üzere, sayın Belediye Başkanımıza, emniyet mensuplarımıza, çağrımıza katılan sivil toplum örgütlerine, ve bayrağını kapıp gelen siz saygıdeğer halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Bugün 86. yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun.

Bu anlamlı günde "Cumhuriyet nedir?" birlikte bir anımsayalım istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün tüm dünyaya örnek olmuş bir uygarlık projesidir. Bu uygarlık projesi kendi ulusunun uygarlık, barış ve mutluluğu kadar diğer uluslarınkine de önem verir.

Bu projenin özü; bilim, sanat, hukuk düzeni, ahlak, iletişim, felsefe ve teknolojinin en ileri biçimde kurumsallaştırılmasıdır. Bu kurumsallaşma olmadığı taktirde geriye gidiş önlenemez.

Ilerlemenin, çağdaş bir devlet ve toplum olabilmenin, demokratikliğin temel ölçütü özgürlüktür. Özgürlük önce aklın düşüncenin özgür olmasıdır. Dogmalara dayanmayan laik bir düşünce yapısına sahip olmaktır. Tam bağımsızlık düşüncesi Cumhuriyetin ve çağdaşlığın temelidir. Ulusal egemenlik yine bu muhteşem projenin olmazsa olmaz niteliğidir. Her birey doğuştan itibaren değişmez ve devredilemez insan haklarına sahiptir. Ulusal egemenliği yitirdiğimizde başkalarının sömürgesi durumuna düşeriz.

Cumhuriyetle birlikte ülkemiz laiklik, hukuka bağlılık, eğitim, sanat, kadın erkek eşitliği, halka hesap verme, basın özgürlüğü vb. kazanımlar ile geri kalmış ülkelere örnek olurken, Avrupa ve Batının gözüne diken gibi batmıştır. Batılı emperyalistler bu uygarlık projesini kendi ülkesinde boğmak gerektiğini düşünerek günümüzdeki saldırıları yapmaktadırlar.

Bizlere düşen görev bu saldırılara karşı sağ duyulu davranıp, oynanan oyunların farkında olarak, demokrasiden vazgeçmeden, tarihimizden ilham alarak cumhuriyetimize ve cumhuriyet kazanımlarımıza sahip çıkmak Türkiye Cumhuriyet’ini sonsuza kadar yaşatmaktır.”

Ardından sahneye çıkıp günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan; ”Cumhuriyet sayesinde Türk halkı heba olmaktan, insanlar kul köle olmaktan kurtuldu” diyerek, ”Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğü” şeklinde konuştu.

Hemen ardından şarkılarını söylemek üzere Kırklareli’nin yerel sanatçılarından Devrim Bal ve Hakan Özturan ikilisi sahneye çıktılar. Kırklareli halkına çoşkulu bir gece yaşatan sanatçıların sonrasında ise Kırklareli’nde gökyüzü havai fişeklerin ışıkları ile aydınlandı. Böylece kutlamalar bu renkli anlar ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here