“Cumhuriyet Ruhunu ve Laik Anlayışı yaşam boyu sürdüreceğiz”

10
* Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan; “İlimizde yaptığı
konuşmaların hepsi yüksek nitelikte başucu konuşmaları olan Büyük
Liderimizin giderken Kırklareli’mize bıraktığı, yüksek ahlak, Cumhuriyet
Ruhu ve Laik Anlayışı yaşam boyu sürdüreceğimiz net bir gerçektir”
dedi.

HABER MERKEZİ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişi’nin 80. Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit çağlayan şunları kaydetti:
“Bundan tam 80 yıl önce, 20 Aralık günü Ulu Önder Atatürk; trenle yaptığı yolculuğunun son durağı olan Kırklareli’mize vardığında çok büyük bir kalabalık O’nu sevgi seli ile karşılamıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimizde birkaç anısı olduğu da tarih sayfalarından okuduğumuz ve gözlerimizi dolduran değerli notlarımız arasındadır. Dönemin Hardaliye üretimi ile uğraşan bir vatandaşımız kendisine Hardaliye ikram etmiş, Atamız bunu içtikten sonra; “Bunu nerede, nasıl yaptınız?” diye sormuş, Hardaliye’yi ikram eden kişi de kendi evlerinde yaptıklarını söylemiştir.
Atatürk bunun üzerine; “Hardaliye üretimi fabrikalaştırılmalı ve daha geniş bir şekilde üretilmeli, Milli içeceğimiz olması konusunda çalışmalara derhal başlanmalı” demiştir.
Aradan geçen yılların ardından bu konu ile ilgili Kırklareli Belediye Başkanlığı olarak araştırmalarımız ve Milli içeceğimiz Hardaliye’yi tüm Dünya Ülkelerine duyurmak yönündeki çalışmalarımız hız kazanmaya başlamıştır.
İlimizde yaptığı konuşmaların hepsi yüksek nitelikte başucu konuşmaları olan Büyük Liderimizin giderken Kırklareli’mize bıraktığı, yüksek ahlak, Cumhuriyet Ruhu ve Laik anlayışı yaşam boyu sürdüreceğimiz net bir gerçektir. Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişi’nin 80. yılını büyük bir coşku ile kutluyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.