Cumhuriyet Eğitim Gezisi ile tarihlerini öğrenecekler

22
Kırklareli’den 80 öğrenci Cumhuriyet Eğitim Gezisi ile yakın tarihlerini öğrenmek için yola koyuldu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de bulunan ilköğretim ve lise öğrencilerinden oluşan 80 kişilik öğrenci grubu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Eğitim Gezileri” Projesi kapsamında Ankara, Afyon, Kütahya ve Çanakkale’yi gezmek için 20 Ekim 2011 Perşembe günü otobüsler ile Kırklareli’den ayrıldı.
Sabah saat 19.00’da ailelerinin nezaretinde Dingiloğlu Parkı önünde gelen öğrenciler, son kontroller yapılarak yolculuk edecekleri otobüslere geçtiler.
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz yolculuk öncesi öğrenciler yalnız bırakmayarak, kendilerine heyecanlı olup olmadıklarını sordu. Öğrencilere, yapacakları gezinin çok faydalı olacağını belirten Müdür Korkmaz, her gezdikleri yerden faydalı bilgiler ile geri döneceklerini, bu nedenle gezi boyunca öğretmenlerini iyi dinlemeleri gerektiğini son kez hatırlattı.
Geziye katılan öğrencilerin uğurlanmasının ardından gezi ile ilgili bir açıklamada bulunan Müdür Korkmaz şunları kaydetti;
“Cumhuriyet Eğitim Gezisi kapsamında 80 öğrencimizi Ankara, Afyonkarahisar, Kütahya ve Çanakkale gezisi için yolcu ettik. Öğrencilerimiz gezi boyunca tarihi yerlerimizi gezme fırsatı bulacaklar. Dört günlük gezi programı çerçevesinde öğrencilerimizin, gezdikleri, gördükleri yerlerde, özellikle Çanakkale ve Kütahya’da gördüklerinden etkileneceklerini tahmin ediyorum. İyi ve mutlu bir şekilde sağ salim Kırklareli’ne geri dönmelerini diliyorum.”
* Öğrenciler 4 gün boyunca tarihi yerinde inceleyecek
20-23 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleşecek gezi programına göre Merkez, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerindeki lise öğrencilerinden oluşan 40 kişilik öğrenci topluğu Ankara, Afyon ve Kütahya’yı gezecek. Yine, Merkez, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerindeki ilköğretim öğrencilerinden oluşan 40 kişilik öğrenci topluluğu Ankara ve Çanakkale’yi gezecek. 
Geziye katılacak olan öğrencilerin konaklama ve yemek masrafları bakanlık tarafından karşılanacak, öğrenciler Çanakkale’de, Milli Mücadele alanlarını gezecek. 4 gün sürecek olan gezi boyunca, şehitler Abidesi, Truva, Conkbayırı ve daha birçok tarihi alana ziyaret gerçekleştirecek olan öğrencilere bir idareci, bir öğretmen refakat edecek.
* Proje’nin amacı
Her yıl düzenlenen Cumhuriyet Eğitimi Gezileri Projesi ile Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde yürütülen İstiklâl Savaşının Türk Milletinin emperyalizme karşı kazandığı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi ile ezilen tüm milletlere de örnek oluşturmasının, ülkemizde meydana getirdiği sonsuz heyecan, bu savaş için katlanılan fedakârlıklar, uğranılan maddi ve manevi zararlar ile bunların sonucu meydana  gelen derin ızdırap ve zaferden sonra duyulan büyük sevincin tüm gençlerimizin paylaşmasını sağlamak, 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve orta dereceli okullardaki yönetici, öğretmen ve öğrencilere Millî Mücadele Destanının evrelerini kuru bir anlatım biçimi yerine geçtikleri coğrafi mekanları göstererek anlatmak ve nihayet millî mücadelenin hangi tarihi şartlar altında, ne büyük zorluklarla gerçekleştirildiğini görmelerini ve hissetmelerini sağlamak, Millî Mücadele destanının başlayıp geliştiği ve büyük zaferle sonuçlandığı alanları gezdirmek suretiyle Ülkemizin tarihî alanlarını ve turistik güzelliklerini göstermek amaçlanmaktadır.
Her yıl Ekim ayı içerisinde gerçekleşen geziler ile 81 ilden gelecek öğrencilerin birbirlerini tanımaları ve kaynaşmaları için etkili bir ortam oluşturarak;
Öğretmen ve öğrencilerin başarılı ve çalışkan olmaya teşvik etmek ve başarıyı desteklemek, eğitici etkinlikler yoluyla öğrencilerin ülkemizin güzelliklerini tanımalarını sağlamak ve aynı zamanda iç turizmin geliştirilmesi çalışmalarına katkıda bulunmak, Türk gençliğini, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütünlük içinde Atatürk İlke ve  İnkılâpları doğrultusunda millî hedefler etrafında birleştirmek, modernleşme çabaları sonucunda ortaya çıkan kültürel ve toplumsal değişme ve dönüşümler hakkında doğru sonuçlar çıkarılmasını sağlamak üzere millî tarihin rehber olmasının sağlanması hedeflenmektedir. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here