Cumhurbaşkanı Gül, KKK 5. Kolordu İstihkam Alay Komutanlığı’na sancak tevdi etti

4
* Daha önceki zamanlarda gelişi 3 defa ertelenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kırklareli’ye yaptığı ziyaretinin ardından, Pınarhisar’da bulunan Albay Suat Karadağ Kışlası’ndaki Sancak verme törenine katıldı 
HABER MERKEZİ
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere 18 Haziran 2014 Çarşamba günü saat 11.00’de Kırklareli’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pınarhisar’da bulunan Albay Suat Karadağ Kışlası’ndaki Sancak verme törenine katıldı. Kırklareli Valiliği, Kırklareli Belediyesi, Kırklareli Üniversitesi’ni ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunan Gül, 2007 yılında Van’da başladığı ziyaret ve son olarak Kırklareli’de sonlandırdığı il ziyaretlerini tarihlerinin bulunduğu harita önüne gelerek Harita’ya imza atan ve yenilen öğle yemeğin ardından ilimizden ayrılarak Pınarhisar’daki Sancak Devir Teslim Törenine katıldı. 
* 5. Kolordu İstihkâm Alay Komutanlığı’nda Sancak Tevdi Töreni 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 11.  Cumhurbaşkanı Gül, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) 5’inci Kolordu İstihkâm Alay Komutanlığı’na sancak verdi. Komutanlığın Pınarhisar’da bulunan Albay Suat Karadağ Kışlası’ndaki "sancak verme töreni"nin gerçekleştiği alana gelen Cumhurbaşkanı Gül, askerleri selamladı. Sancağın platforma gelmesiyle başlayan törende İstiklal Marşı söylendi. Alay tarihçesinin ve Alay Komutanı İstihkam Albay Fikri Kayhan Akın’ın öz geçmişinin okunduğu törende, Cumhurbaşkanı Gül, Akın’a alay sancağını tevdi etti.
* Gül; “Bu Sancak, Yüce Türk Milletinin Alayınızın Şerefine Emanet Ettiği Kutsal bir varlıktır”
Cumhurbaşkanı Gül, sancağı tevdi ederken şunları kaydetti: “Size ve İstihkam Alayı’nın mensuplarına kutsal bir emaneti, alay sancağını tevdi etmek üzere aranızdayım. Bu sancak, yüce Türk milletinin alayınızın şerefine emanet ettiği kutsal bir varlıktır. Bu sancak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şeref timsalidir. Türk ordusu, tarihi boyunca dünyaya örnek olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş ve uğrunda severek binlerce şehit vermiştir. Sizin de onun tertemiz, parlak ve asil rengine leke getirmeyeceğinizden eminim. Bu sancağı şimdi teslim aldığınız gibi, sizden sonraki komutana da şerefli ve temiz olarak teslim edeceksiniz. Bu kutsal emaneti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak size teslim ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.”İstihkâm Albay Akın, sancağı aldıktan sonra "teslim andı" içti ve sancağı öperek başına koydu. Cumhurbaşkanı Gül’ün sancağın ilk teslim tutanağını onaylaması sonrası sancak yerine alındı. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile çok sayıda askeri yetkili ve davetli katıldı. Kırklareli temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’a geçti. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here