Cumartesi Pazarı’nı seçim durgunluğu vurdu

9
Kırklareli merkez ilçe Karacaibrahim Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarı’nda bu hafta seçim durgunluğu vardı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Karacaibrahim Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarı’nda bu hafta seçim durgunluğu vardı. Seçime 1 gün kala kurulan pazarda bu hafta sadece pazarda tezgâh açanlar vardı. Sabah erken saatlerinde tezgâhlarını açan pazarcı esnafı bu hafta neye uğradıklarını şaşırdılar. Dün yapılan seçimlerden 1 gün önce kurulan Pazara vatandaşlar ilgi göstermediler. Cumartesi Pazarı’nda tezgâh açan pazarcı esnafı ile yaptığımız görüşmede, bu hafta en kötü günlerini yaşadıklarını hiç böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirterek şunları kaydettiler;
“Bu hafta Pazar gerçekten çok kötü geçti. Bu saatte daha siftah yapamayan pazarcı arkadaşlarımız var. İşlerimiz son zamanlarda çok kötüydü ancak bugün daha da kötü. Bunun nedeni ise seçime bir gün kalmasıdır. Siyasi partiler bugün son kez meydanlara indiler. Bütün partiler yürüyüş düzenledi vatandaşlarda Pazaryerine yürüyüşlere katılmak için gittiklerinden bu hafta pazar bomboş kaldı”
* Patates fiyatı değişmedi
Geçtiğimiz yıllarda çok fazla olan ve günlerce televizyonlarda ve gazetelerde haber olan ve neredeyse bedavaya dağıtılan Patates şimdi ise 1 kilosu 2,5 Lira’ya kadar çıktı.  Kilosu 25 Kuruş’a satılan Patates’in biranda Kilosu 2,5 Lira’ya kadar çıktımsı herkesi şaşırtmıştı. İlk Baharın yaklaşmasına az bir zaman kalmasıyla patatesin çoğalacağını ve tekrar fiyatın düşeceği tahmin ediliyor.
* Taze Fasulye’nin kilosu 6 Lira
İlkbahara girmemizle birlikte yaz sebzeleri de tezgâhlardaki yerlerini almaya başladı. Yazın değişmez en lezzetli yemeklerinden biri olan taze fasulye tezgâhlardaki yerini aldı. Yazın ortalarında kilosu 1 liraya satılan teze fasulye Çarşamba pazarında 10 liraya tezgâhtaki yerini almıştı. 10 lira ile tezgâhlardaki yerini alan taze fasulyenin kilosu 6 liraya kadar düştü. Tezgâhında taze fasulye satan pazarcı esnafı, taze fasulye kilosu 10 lirayla satılmaya başlandığını yerli malın çıktığı zaman bu fiyatın hızla düşeceğini belirtiler.
* Konfeksiyon bölümünde durgunluk devam ediyor
Çarşamba ve Cumartesi Pazarı’nda bulunan Konfeksiyon Bölümü’ndeki durgunluk devam ediyor. Kış ayının sıcak geçmesinden dolayı vatandaşların Konfeksiyon Bölümü’ne rağbet göstermediğini söyleyen Erdinç Gürel bu durgunluk 20 Nisa kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.
Erdinç Gürel; “Havaların güzel gitmesinden dolayı, sezon itibariyle Konfeksiyon Bölümü’nde ürünler satılmıyor, konfeksiyon bölümünde son haftalarda boşluklar bundan kaynaklanıyor. Havalar soğuk gitmiş olsaydı kışlık giysilere rağbet olacaktı. Şuan kışlık giysilere rağbet olmamasından dolayı, Konfeksiyon Bölümü’nde durgunluk yaşanıyor. Bu durgunluk Nisan’ın 20’sine kadar gideceğini tahmin ediyoruz. Öyle bir dönemdeyiz ki vatandaşımız para harcamıyor, harcamaktan da çekiniyor. Diğer haftalarda kurulan pazarlarda biz bunu gözlemledik. Biz Kırklareli halkının Çarşamba ve Cumartesi Pazarı’na davet ediyoruz onlar Pazara geldikçe pazarcı esnafın yüzü gülüyor, alışveriş yaptıkları zaman ekonomik olarak rahatlıyoruz ve yeni ürünler getirebiliyoruz.”
* Balık’ta son 1 ay
1 Eylül 2013’te av sezonu başlamasıyla birlikte denizlere açılan balıkçılar yavaş yavaş limanlara yanaşmaya hazırlanıyorlar. Bu sezon istedikleri kadar balık avlamamasıyla birlikte balık fiyatları inişli çıkışlar yaşandı. Kırklareli’nin en eski balıkçılarından biri olan Ada Balıkçısı Altan Orakçı artık balık sezonun sonun gelindiğini ve balıkta son 1 ayın kaldığını ve 15 Nisan’dan itibaren tezgâhlarının kapatacaklarını söyleyerek şunları kaydetti;  “Balık sezonu kanunlarımıza göre avlanması 1 Mayıs’ta bitiyor, ancak balıkçılık kendi kendine Nisan 15’te bitiriyor. Denizlerimizde balıklar azaldığı için. Nisan 15’den sonra balık çeşitleri azalıyor ve bitiyor. 1 Mayıs’ta kanunlara göre avlanma yasağı başlıyor ve bütün kayıklar limana yanaşıyor ve bağlanır. 1 Eylül’e kadar kendi bakımlarını yapmak üzere çalışırlar. Balık çeşide azalmasıyla birlikte bizler 15 Nisan’dan itibaren tezgâhlarımızı kapatmaya başlıyoruz.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.