Cumartesi Pazarı’nda Konfeksiyon Bölümü bomboş

28
* Soğuk hava, Yağmur, Grev, Seçimler derken çok zor günler geçiren pazarcıların sıkıntıları artarak devam ediyor. Cumartesi günü kurulan pazarda yine tezgâhların önü bom boştu
HABER MERKEZİ 
Kırklareli merkez ilçede kurulan 2 pazardan biri olan cumartesi pazarında durgunluk devam ediyor. Kış ayı, yağmurlu hava, kamyoncuların grevi, seçimler derken çok zor günler yaşayan pazarcı esnafın yüzü bu haftada gülmedi. Geçtiğimiz hatlarda pazardaki fiyatlar uygun olurken Cumartesi pazarında fiyatlar biraz artış göze çarptı. 
* Konfeksiyon Bölümü’nde durgunluk devam ediyor 
Çarşamba ve Cumartesi pazarında bulunan Konfeksiyon Bölümü’ndeki durgunluk devam ediyor. kış ayının sıcak geçmesinden dolayı vatandaşların Konfeksiyon Bölümü’ne rağbet göstermediğini söyleyen Erdinç Gürel bu durgunluğun 20 Nisan’a kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.
Erdinç Gürel; “Havaların güzel gitmesinden dolayı, sezon itibariyle Konfeksiyon Bölümü’nde ürünler satılmıyor, Konfeksiyon Bölümü’nde son haftalarda boşluklar bundan kaynaklanıyor. Havalar soğuk gitmiş olsaydı kışlık giysilere rağbet olacaktı. Şuan kışlık giysilere rağbet olmamasından dolayı, Konfeksiyon Bölümü’nde durgunluk yaşanıyor. Bu durgunluk Nisan’ın 20’sine kadar gideceğini tahmin ediyoruz. Öyle bir dönemdeyiz ki vatandaşımız para harcamıyor, harcamaktan da çekiniyor. Diğer haftalarda kurulan pazarlarda biz bunu gözlemledik. Biz Kırklareli halkının Çarşamba ve Cumartesi Pazarı’na davet ediyoruz onlar Pazara geldikçe pazarcı esnafın yüzü gülüyor, alışveriş yaptıkları zaman ekonomik olarak rahatlıyoruz ve yeni ürünler getirebiliyoruz.”
* Balıkta son günler 
1 Eylül 2013’te av sezonu başlamasıyla birlikte denizlere açılan balıkçılar yavaş yavaş limanlara yanaşmaya hazırlanıyorlar. Bu sezon istedikleri kadar balık avlamamasıyla birlikte balık fiyatları inişli çıkışlar yaşandı.  Balık tezgahı açan balıkçılar artık balık sezonun sonun gelindiğini ve balıkta son 1 ayın kaldığını ve 15 Nisan’dan itibaren tezgahlarının kapatacaklarını söyleyerek şunları kaydetti;  “Balık sezonu kanunlarımıza göre avlanması 1 Mayıs’ta bitiyor, ancak balıkçılık kendi kendine Nisan 15’nde bitiriyor. Denizlerimizde balıklar azaldığı için. Nisan 15’den sonra balık çeşitleri azalıyor ve bitiyor. 1 Mayıs’ta kanunlara göre avlanma yasağı başlıyor ve bütün kayıklar limana yanaşıyor ve bağlanır. 1 Eylül’e kadar kendi bakımlarını yapmak üzere çalışırlar. Avlanma yasağı Nisan 15’de başlamasına rağmen denizlerde balık çeşide azalmasıyla birlikte bizler 15 Nisan’dan itibaren tezgâhlarımızı kapatmaya başlıyoruz.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here