Cumartesi Pazarı’nda bu hafta bayram telaşı vardı

12
Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar Cumartesi Pazarı’na akın etti. Karacaibrahim mahallesinde her hafta kurulanan cumartesi pazarında bu hafta ayrı bir telaş vardı.
HABER MERKEZİ
Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar Cumartesi Pazarı’na akın etti. Karacaibrahim mahallesinde her hafta kurulanan cumartesi pazarında bu hafta ayrı bir telaş vardı. Bayram öncesi son hazırlıklarını yapan vatandaşlar, en çok giyim tezgâhlarına akın etti. Giyim tezgâhları açan esnafla yaptığımız görüşmede şunları söylediler; “Mübarek Kurban Bayramına az bir zaman kala bizde her cumartesi olduğu gibi bu haftada Tezgâhlarımızı açtık. Bu bayramda emeklilerin ve memurların erken maaş almasıyla yoğunluk yaşanmasını bekledik, tam istediğimiz gibi bir yoğunluk olmasa da yinede satışlarımız güzel geçti. Pazar vatandaşlar için daha cazip geliyor çünkü Pazar malları dükkân malları ile kıyaslandığında daha ucuz oluyor ama vatandaşlar nakit alış veriş yerine daha çok kredi kartları ile alış veriş yapmayı tercih ediyor, bunun sebebi ise dükkânların taksit yapma imkânları olduğu için dükkânlar daha cazip geliyor’’dedi. Cumartesi pazarında açılan giyim tezgâhlarında en çok ilgiyi çocuk giysileri gördü. Parça hesabı ile satılan giysiler 3 lira ile 100 lira arasında fiyatlarla satıldı. Yetişkin kot pantolonları 20 ile 50 lira, bayan hırkalar 10 ile 15 lira, kazaklar 10 ile 30 lira, bayan etekleri 15 ile 50 lira, bay ve bayan ayakkabıları ise 20 ile 100 lira arasında fiyatlarla satıldı.
* Bayram Şekeri’ne yoğun ilgi
Bayramlarda gelen misafirlere ikram edilen şeker ve çikolatalar pazarda tezgâhlardaki yerini aldı. Yıllardan beri bir gelenek olan ve bayramda, bayramlaşmak için gidilen evlerde ikram edilen bayram şekerleri vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Pazar yerinde bayram şekeri alan vatandaşlar ile yaptığımız görüşmede şunları söylediler ‘Bir bayram daha geldi ve her bayramda olduğu gibi, bu bayramda da evlerime gelen misafirlere ikram etmek için bayram şekeri almaya pazara geldik. Pazarı tercih etme sebebimiz burada kesemize göre daha uygun fiyatlar olduğu için bayram şekerimizi pazardan aldık’’
* “Sebze ve meyve fiyatları yüksekti
Kurban bayramı alış verişi yapmak için Pazara giden vatandaşlar bu hafta sebze ve meyve fiyatların yüksek olmasında dolayı biraz şikâyetçiydi. 15 gün önce aniden soğuyan havanın etkisiyle mal almakta zorlanan pazarcı esnafı bu sebepten dolayı bu hafta bu kadar pahalı olduğunu söylediler. Geçen haftalarda turşuluk salatalar 2 ile 2.50 lira arasında satılırken bu hafta cumartesi pazarında turşuluk salatalar 4 lira ile satışa sunuldu. Pazarda dikkat çeken bir başak ayrıntı ise çoğu pazarcı esnafı tezgâhlardaki mallarına fiyat etiketi koymamasıydı. Bu durumu sorduğumuz esnaflar; “Pazarda bu hafta sebze meyve fiyatları çok pahalı bu nedenle bizde fiyat etiketi koymadık çünkü fiyatları gören vatandaş tezgâhların önünden geçip gidiyor bizde bu hafta etiket koymadık. Fiyat sormaya gelen vatandaşlarla da pazarlık yaparak mal satmaya çalışıyoruz. Bunun sebebi ise geç hafta aniden düşen sıcaklar nedeniyle mal alamayan esnafın ve hal’deki fiyatların pahalı olmasından dolayı kaynaklandığını ve bu neden bu hafta fiyatlar biraz yükseldi.” Her şeye rağmen cumartesi pazarı çok hareketli ve yoğun geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.