Cumartesi Pazarı’na uğrayan yok

17
Havanın yağışlı olmasından dolayı Cumartesi Pazarı’na vatandaşlar rağbet göstermediler
HABER MERKEZİ
Havanın yağışlı olmasından dolayı Cumartesi Pazarı’na vatandaşlar rağbet göstermediler. Son günlerde Kırklareli’de etkili olan sağanak yağışlar Çarşamba Pazarı’nı olduğu gibi Cumartesi Pazarı’nda etkiledi. Giyim Reyonu’nda bu hafta bazı pazarcılar tezgah açmazken, tezgah açanlarda yağmurun başlamasıyla birlikte tezgahlarını toplayıp pazardan ayrıldılar. Pazarda ise sebze ve meyve fiyatlarında değişiklik olmadı. 
* Pazarcılar dertli 
Kırklareli’de her hafta 2 tane halk pazarı kuruluyor. Bu Kurulan pazarlarda vatandaş evlerin ihtiyaçlarını karşılamak için pazara çıkıp alış-veriş yapıyor. Son günlerde yağan yağmurlarla birliye pazarcıların sıkıntıları daha çok arttı. Daha önceki seneler de kurulan bu pazarlarda adım atmaya yer bulunmazken, artık günümüzde halk pazarları eski popülerliğini kaybet üzere. Bunun en büyük nedenlerden biride hızla artan büyük marketler. Hemen hemen her köşede yada mahallerde birden fazla bulunan bu marketler, halk pazarını büyük ölçüde darbe vurdu. Kırklareli Merkez Karacaibrahim Mahallesi’nde Cumartesi günü kurulan halk pazarında vatandaştan çok pazarcı esnafı vardı. Fiyatların da uygun olmasına rağmen pazarın bu denli boş olmasına şaşırdıklarını belirten pazarcı esnafı, atık yeni ürün almakta güçlük çektiklerini söylediler. Şimdilerde ise yeni başlayan Seç-Al Manavların çoğaldığını söyleye pazarcılar şunları kaydetti; “Son yıllarda artan büyük marketlere birlikte bu marketlerin sebze-meyve satmaları ile birlikte bu pazarı etkiledi. Şimdilerde ise birkaç tane olan seç-al manavlar çoğalmaya başladı. Bunların çoğalmasıyla birlikte işlerimizin daha da bozulmasından korkuyoruz. Artık pazar eski popülerliğini kaybetmek üzere, bazı pazarcı arkadaşlarımız artık başka işlere yönelmeye başladı” 
* Tarhanalık biberler tezgahta kaldı 
Cumartesi Pazarı’nda bu hafta Tarhanalık biberler tezgahta kaldı. Soğuk kış aylarında tüketilen tarhana yapımı için kullanılan biberler bu hafta fazla rağbet görmedi. İlk çıktığı zaman kilosu 2 lira olan biberler bu hafta 1.5 Lira’ya düşmesine rağmen hiç rağbet görmedi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here