Cumartesi Pazarı’na Ramazan Bereketi geldi

1
* 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı’nın başlamasının ardından kurulan ilk Cumartesi Pazarı’nda özelikle sebze ve meyve tezgahlarına ilgi bir hayli fazlaydı. Konfeksiyon bölümümde ise bir durgunluk vardı. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Merkez ilçe’de kurulan 2 pazardan biri olan Cumartesi Pazarı’nda güneşli havaya rağmen vatandaşlar ilgi gösterdi. Havaların ısınması ve günlerin uzaması ile birlikte Cumartesi Pazarı’nda Ramazan hareketliliği yaşandı. Vatandaşlar iftar ve sahur sofralarını hazırlamak için pazardaki fiyat etiketlerine göz gezdirdi. Kurulan ilk Cumartesi pazarında özelikle sebze ve meyve tezgahlarına ilgi bir hayli fazlaydı. Konfeksiyon bölümümde ise bir durgunluk vardı. 
* Cumartesi Pazarı’nda sebzeye olan ilgi azalmadı
Sebze fiyatlarının diğer haftalarda da aynı olduğu gözlendi. Fiyatlarda düşme ve yükselme yaşanmadı. Vatandaş Ramazanda bol bol sebze yemek için sebze tezgahlarından alışverişlerini yaptılar. Yerli meyve fiyatları ise diğer haftalara oranla biraz daha düştüğü görüldü. Bazı tezgahlarda yerli çileğin geçen haftalara oranla daha düşük satıldığı görüldü.
* Sahur için Peynir ve Zeytin’e rağbet
Vatandaş sahurda hafifliği, doyuruculuğu ile tercih sebebi olan peynir ve zeytin tezgahlarına ilgi gösterdi. İftar vaktinin uzun olmasından dolayı özelikle doyurucu özelliği olan yumurta satışlarında artış vardı. 
* Bahçe’den Pazar’a
Yerli ürünlerin çıkması ile Çarşamba pazarına renk katan köylüler bahçeden ve tarladan topladıkları ürünlerini Cumartesi Pazarı’nda da alıcı buldular. Yaz sebzelerinin yetişmiş olması ile tezgahlar renklendi. Vatandaş yerli ürünlere rağbet gösterdi. Cumartesi Pazarında köylerden gelen vatandaşlar; Yoğurt, Süt, Peynir, Yumurta ve Tereyağı gibi hayvansal ürünlerin yanında Domates, Biber, Yeşil Fasulye, Marul, salatalık ürünlerini satışa sunuyor. Köyden getirdikleri ürünleri Çarşamba Pazarında satıyoruz. Bundan kazandığımız parayla evimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dediler. 
* Yerli Kiraz pazarda
Kirazı ile meşhur Karahıdır’dan gelen kirazlar cadde ve sokaklarda olduğu gibi pazarda da yerini aldı. Kilogramı 4 TL ile 5 TL arasında değişen Kiraz vatandaşların vazgeçemediği yaz meyveleri arasında bulunmaktadır.  (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here