Cumartesi Pazarı durgun geçti

11
Kırklareli merkez ilçe Karacaibrahim Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarı’nda durgunluk vardı. Pazarcı esnafıyla konuştuğumuzda kışlık hazırlıklarının birçoğunu tamamladı vatandaş……..
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Karacaibrahim Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarı’nda durgunluk vardı. Pazarcı esnafıyla konuştuğumuzda kışlık hazırlıklarının birçoğunu tamamladı vatandaş bu yüzden pazarlarda durgunluk hâkim olmaya başladı. Ancak Vatandaşlar akşamüstüne doğru yine gelir diyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğu gözlerden kaçmadı. 
* Pazarcı Esnafı Kapalı Pazar yeri için kararsız
Kazanılan paranın da düştüğünü belirten pazarcılar Kırklareli’de pazarcılık anlamında bir yeniliğe gidilmesi gerektiğini belirttiler. Bu sıkıntıların yapılacak olan düzenlemelerle ancak ortadan kalkacağı görüşünü savunan pazarcı esnafı Kırklareli’de açılması planlanan Kapalı Pazar’ın işlerini büyük ölçüde düzene sokacağını söyleyenler olduğu gibi sadece işlerin durumu ortada kapalı olmuş açık olmuş fark etmez diyenlerin olduğu da az sayıda değildi.  
* Yeşilliğe ilgi fazlalaştı
Bu hafta Cumartesi Pazarı’nda hakimiyet Dereotu, roka, ıspanak, maydanoz, marul, soğan gibi yeşil tonunun ağırlıkta olduğu sebzeler ise olmazsa olmazı ürünlerinin başında gelmeye başladı. Kilo yâda tane hesabı ile satışa sunulan yeşil ürünlerde kış aylarına yaklaştıkça taleplerin daha da artmaya başladığı gözlerden kaçmadı. Televizyonlar ve gazetelerde oluşturulan sağlık köşelerinde devamlı dile getirilen "Sebze ve Meyve’yi bolca tüketin" parolasının altınında boş olmadığını ve insanın birçok konuda duyarlı olarak bu tür şeylere yöneldiği görüldü. 
* Balık tezgâhlarındaki pahalılık sürüyor  
1 Eylül itibari ile açılmış olan Balık sezonuna rağmen Balık fiyatlarının hala yüksek olması Vatandaşları sıkıntıya sokuyor. Tezgâhlarda bulunan Balıkların fiyatları Mezgit’te 7-8 Lira, Palamut 10 Lira, Hamsi 8-10Lira, Sardalya 6-7 Lira, İstavrit 7-8 Lira arasında değişim gösteriyor. İthal balıkların fiyatları ise bir hayli düşük örneğin Norveç Uskumru 2,5 Lira. Balıkçılar fiyatların Pahalı olmasının hava sıcaklığının yüksek olmasından dolayı kaynaklandığını havaların soğuması ile birlikte Balıkların bir arada dolaşmaya başlayarak daha çok tezgâhlardaki yerini alarak ucuzlayacağını söylüyorlar.    
* Mandalina, Elma ve Üzüm bolluğu var
Mevsimin değişmesi ile birlikte Meyve çeşitleri de ortaya çıkmaya başladı. Bu haftaki Pazarda Üzüm ve Elmanın bol olmasının yanı sıra tezgâhlarda Mandalina da yerini almaya başladı. Mandalina 2,5 liradan satılırken Elma ile Üzümde fiyatların değişken olduğu gözlemlendi. Özellikle Sağlık uzmanları Mandalinanın faydaları hakkında şunları söylüyorlar: “Yüksek miktarda çeşitli antioksidanlar içerir. Soğuk algınlığı ve grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için özellikle kış aylarında bolca tüketip vücuda C vitamini almakta yarar vardır. Hepatit, kolesistit gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Susuzluğu giderir. Astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı şifalıdır. Mide ve bağırsak florasını temizler. Vücuttaki pamukçuk ve tırnaklardaki mantarlara karşı iyileştirici etkiye sahiptir. İştah açar ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur. Bolca fiziksel aktivite yapan sporcular da mandalinayı bol miktarda tüketmelidirler. Vücudun güçlenmesine yardımcı olur. Hipertansiyona karşı kullanılır yani tansiyonun düşürülmesine yardım eder. Sindirim sistemini düzenler, bağırsaklara fayda sağlar. Kabızlığı giderir. Kolesterolü düşürücü etki yapar. Mandalina vücudun savunmasını güçlendirir, hücrelerin erken yaşlanmasını engeller. Kalp sağlığını ve sinir sistemini korur. Diyabet yani şeker hastalığı ve birçok hastalıklar için şifa sağlar. Doğal mandalina suyu tüketerek de mandalina faydaları ve şifalarından yararlanabilirsiniz” deniliyor.
Elma ile ilgili olan açıklamalar ise şu şekilde:
“Elma potasyum ve magnezyum minareliyle birlikte A,C ve K vitamini açısından zengindir. Öyle ki içermiş olduğu A vitamininin aktivitesi yaklaşık olarak 1500 mg C vitaminine eş değer olarak antioksidan etki göstermektedir. Aynı zamanda cildi besleyici, güzelleştirici ve hani cildimizde böyle hayat iksiri gibi tanımlayabileceğimiz bir meyve olarak karşımıza çıkan elma içermiş olduğu pektin sayesinde eğer kabuksuz olarak tüketilirse ishali önlemeye de yardımcı olur. Üzümün ise Kırklareli ile bağlantısını bilmeyen yoktur. Kırklareli ile Tarihi bir özgeçmişi sahip olan üzümün bu yıl bir hayli fazla olması dikkat çekiyor bunun faydalarını ise uzmanlar şu şekilde dile getiriyor: “Üzüm içerdiği pratusiyen nedeniyle kalp damar açısında koruyucu bir etkiye sahiptir. Kanı sulandırdığı için kan akımını sulandırarak kan akımını hızlandırarak yine aynı şekilde kalp damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Yine kırmızı sarı üzümü değerlendirirsek kırmızı üzüm çekirdeği çok faydalıdır. Üzümün çekirdeğinde bulunan antioksidan maddeler kansere karşı koruyucudur. Üzüm şekerli bir meyve olduğu için ve kan şekerini hemen yükselttiği için fazla tüketmek kan şekerini artmasına neden olabilir. Üzümün damar tıkanıklığını önleyici etkisiyle sıklıkla tüketilmesi gerekir üzümün çekirdeğiyle tüketmek daha doğru olur. Antioksidan etkisi olan, kötü kolesterolü azaltan ve damar sertliğine karşı faydalıdır. Halsizlik ve kansızlık gibi sorunlarda yardımcı olması üzümün yararlıdır. Üzüm çekirdeği yaşlanma ve hastalıktan zayıflayan kan damarlarını güçlendirir. Kanın temizlemesi ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar” deniliyor. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here