Cumartesi günü pırıl pırıl sahamızda ilk resmi maç oynandı

8
Cumartesi günü pırıl pırıl sahamızda ilk resmi maç oynandı

Kırklareli spor camiası için büyük önem taşıyan, ilimizin önemli projeleri arasında yer alan sentetik çim çalışması kısa bir süre önce tamamlanmıştı.

Futbolcularımızı toprak sahamızdaki tozdan, çamurdan kurtaran bu önemli yatırım, Kırklarelililerin yüzünü güldürdü.

Stadın ilk resmi maçında geçtiğimiz Cumartesi günü Kırklareli Sanayispor-Babaeskispor U-14 takımları karşı karşıya geldiler. Sanayispor maçı 4-1 kazandı.

Karataş’ın mirası

Hiç kuşkusuz bu projenin gerçekleşmesinde Kırklareli Gençlik ve Spor eski Il Müdürü Ata Karataş’ın çabalarının çok büyük etkisi oldu. Mayıs 2009’da yeni görev yerine atanan, bu nedenle ilimizden ayrılan Ata Karataş, gitmeden önce Vali Hüseyin Avni Coş ve milletvekilinin katkıları ile Kırklareli’deki toprak sahanın kısa bir süre sonra sentetik çim sahaya dönüşeceği müjdesini vermişti. Karataş; “Il Özel Idaresi bu konuda 150.000 TL bütçe ayırırken, Bakanlığımızda 300.000 TL’nin sözünü verdi. Sporcularımız artık çamurdan, topraktan kurtulmuş olacak” demişti.

Kırklareli’nin sentetik çim hayalini gerçek kılan ihale, 20 Temmuz 2009 tarihinde yapıldı. Ihaleyi 359.000 TL. ile Reform Spor Sistemleri ve Inş. Ltd. Şirketi kazandı.

Kısa bir süre sonra da çalışmalar başlamıştı. UEFA’nın belirlediği oyun alanları için geçerli olan 65×100 metre ebadındaki saha, geçtiğimiz haftalarda hazır hale geldi. Özellikle ışıklandırması ve zeminin kalitesi ile göz dolduran stadımızda ilk resmi maç Cumartesi günü oynandı. Ayrıca ilk gece maçı da dün akşam gerçekleştirildi.

Bu statta futbol oynamak ta, izlemek te çok keyifli

Kırklareli Sentetik Çim Sahasının Ilk resmi maçı Kırklareli Sanayispor U14 – Babaeskispor U14 takımlarının maçıyla gerçekleştirildi. Maç öncesinde her iki takımın ilk onbirleri;

Kırklareli Sanayispor U14 takımında; 1-Sinan Ipek, 2- Ozan Ipek, 3- Mücahit Tambağ, 4- Nurican Solaklar, 5- Furkan Güneş, 6- Çağdaş Yılmaz, 7- Göker Erel, 8- Cihat Altun, 9- Yıldırım Akbaş, 10- Dolunay Gerdanlı, 11- Güven Vural.

Babaeskispor U14 Takımında; 1- Serhat Serbest, 2- Mertcan Paşalı, 3- Harun Han, 4- Sergen Taktakçı, 5- Emre Demir, 6- Sertaç Baş, 7- Oğuz Çakan, 8- Batuhan Benlice, 9- Erdem Sivri, 10- Gökhan Çetinel, 11- Emirhan Güney.

Takımlar mücadeleye bu onbirler ile başladılar. Ilk yarıya hızlı başlayan Kırklareli Sanayispor U14 Takımı 10. dakikada kullanılan serbest vuruşta  11 numaralı futbolcusu Yıldırım Akbaş’ ın kafa vuruşu ile 1-0 öne geçti. Maçta oldukça üstünlük kuran Kırklareli Sanayispor U14 Takımı 25. dakikada yine Yıldırım Akbaş ile gol buldu. Durumu 2-0 yapan Kırklareli Sanayispor U14 takımı ilk yarıyı 2-0 önde kapattı. Ikinci yarıda da üstün performansını koruyan Sanayispor maçtan 4-1 galip ayrıldı.

Sentetik çim sporcunun sağlığı ile de dost

Sporcu kondisyonlarında efor harcayışını azaltan ve direkt adale yapısına etki eden unsurları barındıran sentetik çim, dolgu malzemesinde kullanılan kum, sbr granül veya epdm kauçuk seviyesi ile müsabakalara olumlu etkiler katıyor. Bunların yanı sıra sporcuların futbol tekniğine de faydaları olan sentetik çim, kondisyonel ve teknik açıdan avantajları da beraberinde getiriyor.

Futbol topunun performansına bile değişim kattığı kanıtlanan sentetik çim, topun açısal geliş ve gidişinin de etkiliyor.

Sentetik çim, sporcu sağlığı risk değerlendirmesinde de olumlu sonuçlar sağlıyor ve sürtünmeden kaynaklanan problemleri en aza indiriyor. Faydaları saymakla bitmeyen sentetik çim; maliyetlerde düşüş, daha uzun ömür, bakım periyodunda randıman ve hava şartlarına dayanıklılık gibi birçok iyi etkiyi de beraberinde getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here