Cuma Namazı’nda camiler doldu taştı

7
11 Ayın Sultanı Ramazanın ilk Cuma Namazı dolayısıyla Kırklareli’de vatandaşlar camilere akın etti. Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazını kılmak isteyen vatandaşlar, başta Kırklareli’nin en büyük camisinden birisi olan Hızırbey Camii ile diğer camilere akın etti.
HABER MERKEZİ
11 Ayın Sultanı Ramazanın ilk Cuma Namazı dolayısıyla Kırklareli’de vatandaşlar camilere akın etti. Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazını kılmak isteyen vatandaşlar, başta Kırklareli’nin en büyük camisinden birisi olan Hızırbey Camii ile diğer camilere akın etti.  Namaz vaktinden önce camilere gelen vatandaşlar, okunan Cuma Hutbesi’ni dinledi.  Tüm camilerde verilen vaazda içinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan Ayının Müslümanlar için önemi anlatıldı. Ramazan Ayını ilk Cuma Namazı’nı kılmak için vatandaşların camilere akın etmesinden dolayı Cami içersinde yer kalmamasından dolayı birçok vatandaş camini bahçesinde namazlarını kıldılar. 
* Cuma Namazı’nın önemi 
Cuma gününün özelliklerinden biri ve en önde geleni Cuma Namazıdır. Cuma Namazı hicret esnasında farz kılınmıştır. Peygamberimiz ilk Cuma Namazı’nı, Ranûna Vadisinde kıldırmıştır. Yüce Allah, "Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağırıldığınızda, alışverişi bırakıp Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır." buyurmaktadır (Cum’a, 62/9).Cuma Namazı, farz namazlardan olup, Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınır. Cumanın farzı iki rekâttır. Hanefîlere göre farzdan önce dört ve sonra da 4 rekat sünnet kılınır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır. (bk. Hutbe) Cuma Namazı, akıllı, buluğ çağına erişmiş, sağlıklı, hür ve mukim erkek Müslümanlara farz kılınmıştır; kadınlara, kölelere, yolculara ve cemaate gelemeyecek kadar mazereti olanlara farz değildir. Bununla birlikte, Cuma Namazını kılmaları halinde geçerli olup, ayrıca öğle namazı kılmaları gerekmez. Hanefîlere göre Cuma Namazının Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınması, namazdan önce hutbe okunması, Cuma kılınan yerin halka açık olması, imam hariç en az üç kişilik bir cemaatin olması, Cuma kılınan yerin şehir hükmünde olması gerekir. Cuma günü namazdan önce gusül abdesti almak, temizlik yapmak ve namaza hazırlanmak, temiz elbiseler giymek, güzel kokular sürünmek Cuma’nın adabındandır. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here