Çorlu’da “Orijinal Türk Filmleri Afiş Sergisi/Yeşilçam Rüyası”

24
1914’te Ayastefanos (Yeşilköy) Rus abidesinin yıkılmasını silahlı kuvvetler adına filme alan Fuat Uzkınay ile başlayan Türkiye’deki sinema hareketi, 2014’de 100 ncü yılını kutlayacak. 
HABER MERKEZİ
1914’te Ayastefanos (Yeşilköy) Rus abidesinin yıkılmasını silahlı kuvvetler adına filme alan Fuat Uzkınay ile başlayan Türkiye’deki sinema hareketi, 2014’de 100 ncü yılını kutlayacak. Yılda 300 film çekilen dönemlerin ardından, yılda 5-10 film çekilen dönemleri de yaşadık. 3500 salondan sonra 40-50 salona muhtaç oluşu gördük. Susuz Yaz ve Yol filmlerinin ödülleriyle uzun yıllar avunduk. Neyseki artan festival sayısı ve yeni sinema anlayışının etkileriyle başka ödüller de kazandık. Hala filmlerimizi dış pazarda satamıyoruz ama artık toparlandık. 1990’lardan beri gayet iyi gidiyor sinemamız. Salon sayısı neredeyse 2250’lere dayandı. Çekilen film sayısı her yıl 80-90’ı buluyor. Bunlardan 65-70 tanesi vizyon şansı bulabiliyor.
İstanbul Beyoğlu’nda hepsi de İstiklal Caddesi’nde; Dünya, Fitaş, Beyoğlu, Alkazar, Emek, Lüks, 
Sine-Pop, Atlas, Melek, Elhamra Sinemalarından şu anda sadece Atlas Sineması direniyor ve az seyirciyle hizmet vermeye devam ediyor. Diğerlerine ne oldu peki? Kapalı vaziyette ve bazıları da AVM oldular.
Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde de bir zamanlar sinemalar vardı.
1- Atatürk Meydanı’nın çapraz karşısındaki yazlık Manolya Sineması,
2- Megalit İş Merkezi’nin olduğu yerdeki yazlık Çiçek Bahçe Sineması.
3- Subay Orduevi’nin köşesindeki Orduevi Sineması,
4- Omurtak Caddesi’ne cepheli Çiçek Sineması,
5- Vakıf İş Merkezi’nin arka kısmında bulunan yazlık İnci Bahçe Sineması,
6- Ersözler Pasajının olduğu yerde bulunan Başak Sineması,
7- Ziraat Bankasının olduğu yerde yazlık Başak Bahçe Sineması,
8- Fatih Camii karşısındaki Tonguçlar İşhanı’nın üzerindeki Set Sineması,
Çorlu Kent Konseyi Eğitim, Kültür, Sanat ve Spor Komitesi; “Çorlu’da bir ilke daha imza atıyor. Bir zamanlar bizlere sevmeyi, arkadaşlığı, dostluğu ve mertliği öğreten sinemalarda gösterilmiş orijinal Türk Filmlerinden oluşan 100 adet afiş ve sürprizlerle 31 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında “Yeşilçam Rüyası” ile Orion AVM’de alt kat sergi alanında. Türk Sinemasına emek vermiş, kaybettiğimiz değerli ustalarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olanlara da Allah’dan uzun ömürler diliyorum. Açılış ve sergimize tüm Çorlular davetli. Açılış: 31 Ağustos 2013 Cumartesi, Saat:14.15, Yer: Orion AVM-Alt Kat-Sergi Alanı” (Sevaş Eskici)
                                                                                                                                         

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here