Çorlu Belediyesi’nden sınırötesi destek

10
Tekirdağ’ın Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Bulgaristan’ın Silistre İli’ne bağlı Dulovo (Akkadınlar) İlçesi’nde düzenlenen “1. Türk Kültür Festivali”ne katıldı.
HABER MERKEZİ
Tekirdağ’ın Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Bulgaristan’ın Silistre İli’ne bağlı Dulovo (Akkadınlar) İlçesi’nde düzenlenen “1. Türk Kültür Festivali”ne katıldı.
Çorlu Belediyesi’nin kardeş şehirlerinden Dulovo’da düzenlenen etkinlikler, yeni kurulan Tunahan Derneği’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Açılış münasebetiyle kırmızı kurdele kesilmesinin ardından dernek binası katılımcıların ziyaretine açıldı. Daha sonra Dulovo Kültürevi’nde “1. Türk Kültürevi Festivali” etkinlikleri başladı.
Edirne Valisi Hasan Duruer, Silistre Valisi Nasuf Nasuf, Dulovo Belediye Başkanı Yüksel Ahmet, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, BİSADER Genel Başkanı Mehmet Cebeci ve pek çok davetlinin katıldığı programda, kültür merkezi fuayesinde düzenlenen sergi toplu olarak ziyaret edildi. Burada sergilenen Dulovo yöresine özgü yemek çeşitleri, el işi ürünleri, eski dönemlerden kalan eşyalar ve yerel ressamlara ait resimler incelendi. Ardından davetlilerin hıncahınç doldurduğu tiyatro salonunda, Dulovo ve bu ilçeye bağlı köylerden gelen müzik toplulukları ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve şiir dinletileri gerçekleştirildi. Yerel grupların kendi folklor geleneğini yaşattıkları gecede, Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de yaptığı gösterilerle izleyenlerin beğenisini topladı. Etkinlik programının sonunda “1. Türk Kültür Festivali”nin destekçilerine ve katılımcılar plaket takdim edildi.
Dulovo’da gerçekleştirilen “1. Türk Kültür Festivali”nde başarılı bir şekilde temsil eden Çorlu Belediyesi Folklor Ekibi, Silistre Şehri’nde başta Mecidiye Tabyaları olmak üzere, tarihî ve kültürel öneme sahip çeşitli mekânları da ziyaret etme imkânı buldu. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here