Çöp konteynırları artık sağlığı tehdit etmeyecek

18
23 Haziran 2010 Çarşamba günü “Çöp konteynırları sağlığı tehdit ediyor” başlıklı haberimize Kırklareli Belediyesi duyarsız kalmadı.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’de bulunan çöp konteynırlarının kimisinin kapaksız, kimisinin yetersiz, kimisinin de yeterli ilaçlamadığı haberini yapmıştık. Bunun üzerine harekete geçen Kırklareli Belediyesi 25 Haziran 2010 Cuma günü Kırklareli Belediyesi Temizlik İşleri tarafından yapılan çalışmaların gösterilmesi amacıyla basın mensuplarına çalışmaların ne şekilde yapıldığını gösterdi.
Kırklareli Belediyesi temizlik işleri Müdürlüğünde görev alan 60 personelin sabah saat 06.00’da mesailerinin başladığını ve duyarsız kalan vatandaşlar tarafından mesai bitiş saatlerinin belli olmadığını belirterek yapılan açıklamada şunları kaydetti;
“ Sabah saat 06.00’da Temizlik İşleri Müdürlüğünde görev alan 60 personelin mesaisi başlıyor. Belirli güzergah üzerinde çalışmalarını tamamlayan personelin 18.30’da mesaileri bitiyor. Fakat eğitimin az olması veya duyarsız kalan vatandaşlarımız tarafından çöpler toplanırken ve caddeler süpürülürken çöplerini çıkartmazken, iş bittikten sonra çıkartıyorlar ve buda kokuya neden oluyor. Bu şekilde bir çok şikayet alıyoruz ve mesaisi biten personeli tekrardan görev başına alarak tekrar çalışmalarını sürdürmelerini ve toparlanan çöplerin ardından bırakılan çöpleri toplatıyoruz.
* Eğitim Şart
Vatandaşları ve Kırklareli esnaflarını defalarca uyarmamız, gerekli yazıları bırakmamıza rağmen hala olumsuz sonuçlarla karşılaşmamız bizi üzüyor. Çünkü belirlenen kurallara uyulmaması takdirde cezaya maruz kalıyorlar. Biz kimseye ceza kesmek istemiyoruz ama vatandaşların bu duyarsızlığı karşısında sessiz kalamıyoruz. Mesai bitimi gelen personele ekstra ücret ödeniyor ve bu her gün yapılıyor. Bu nedenle özellikle belediyemiz maddi açıdan zarar görüyor. Faal durumda olan toplam 9 çöp kamyonu var bunlardan 1 tanesi gece çalışıyor. Demirköy Gümrük, Organize Sanayi, BOTAŞ ve merkezdeki çöpleri topluyoruz.
* 16 yeni konteynır yerlerini aldı
Belediyemiz tarafından eski konteynırlar yenileri ile değiştirilmesine başlandı. Şuanda 29 konteynır var ve biz ilk olarak ana caddelerden başlayarak 16 tanesini değiştirdik. Adliye arkasında ve İstiklal Caddesi’ndeki değişimler bitmiş durumda. Siparişi verilen fakat daha tamamlanmaya 90 konteynır daha gelecek. Diğer konteynırların gelmesiyle birlikte ana caddelerdeki değişim işlemlerinin ardından ara sokaklarda bulunan konteynırları da değiştireceğiz.
* Vatandaşımız duyarsız
Sürekli pis kokudan ve kötü görüntüden şikayet vatandaşlarımız sürekli şikayet ediyor. Ama bir başkası yada kendileri kapaklı konteynırların kapaklarını kaldırmak zor geldiği için çöp konteynırının yanına koyuyor. Bu sebeple de sokak hayvanları ve geçimlerini kutulardan veya alüminyumlardan karşılayan vatandaşlarımız onları çevreye saçıyor. Bununla da kalmamakla birlikte konteynırların kapaklarını, kulplarını ve tekerleklerini çalıyorlar. Çalma olayını gören vatandaşlarımız duyarsız kalarak polise veya zabıtaya şikayet etmiyor. Eğer ki şikayet etseler bu işi yaparken yakalanan şahısa kamu malına zarar vermekten ceza alacak bu cezada diğer şahıslara ibret olacak. Birde olaya şöyle bakmak gerekiyor, hadi vatandaş olayı görmedi yada gördü şikayet etmedi gibi bir durum oluyor burada zincirleme suç şebekesi ortaya çıkıyor. Çalan şahıs, olayı şikayet etmeyen vatandaş ve bu çalınan kapakları, tekerlekleri ve kulpları alan hurdacı gibi bir suç zinciri meydana geliyor.
Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşın ve yaşayan tüm varlıkların sağlığı bizim için çok önemli bu nedenle vatandaşlardan biraz duyarlı olmalarını, çöplerini konteynırların yanında değil içine atmalarını ve çöplerini zamanında çıkartmalarını istiyoruz.” ue

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here