Kırklareli'nin Sesi

Çöp Konteynerleri Yer Altına Taşınıyor

Kesimoğlu:” Halkımızın İhtiyaçları Doğrultusunda Çalışmaya Devam Edeceğiz.”dedi

Kırklareli Belediyesi yetkililerinin başlatmış olduğu çalışma ile, çöp konteynerlerini yer altına taşınmaya başladı. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde kabul görmüş sistemin bir benzeri Kırklareli’nde hayata geçiriliyor.Kapalı ve sağlam mekanizmasıyla koku ve çöp sızıntısını önleyen normal konteynerlerin 4 kat büyüklüğünde olan yeni yer altı konteynerlerinin montajına, başlandı.

Büyük hacmi sayesinde günlük çöp toplama sayısını azaltan konteynerler ile tasarruf sağlanmasının yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine de son verilmesi amaçlanıyor.

Konteyner yerleştirilen bölgeleri gezerek çalışmaları yerinde denetleyen Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, projeye ilişkin açıklamasında şunları kaydetti “Her alanda olduğu gibi çöp toplama işinde de farklı bir uygulamaya geçiyoruz. Kırklareli’ndeyiz daha çağdaş bir çehreye kavuşması adına ilk etapta 15 adet yer altı konteynereni kentimizin çeşitli yerlerine montaj yapmaya başladık. Önümüzdeki yıl bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz. 3 bin litre kapasiteli yani şuan sokakta bulunan çöp konteynırlarının 4 tanesine eşit. Kapakları otomatik sistem kapanıyor ve ayakla açılan pedal sistemine sahip. Böylece vatandaşlarımız konteynere el değmeden daha hijyenik şekilde çöplerini atabilecekler.

Ayrıca konteyner kapasitesinden dolayı ekiplerimiz çöp boşaltma konusunda sık sık değil, sabahın ilk saatlerinde ve gece çöp toplayacak. Bu sayede trafik akışında da rahatlama olacak aynı zamanda tasarrufta sağlamış olacağız’’ dedi.

Kırklareli için her zaman büyük özveriyle çalışmaya devam edeceklerini belirten Başkan Kesimoğlu açıklamasının devamında şunları söyledi:”Biz her zaman siyasi bir amaç gütmeden, her konuda Kırklareli Halkımızın, yanında olduk. Kentimizin yararına olabilecek, bütün faaliyetlerde ve Kırklareli’mize değer katacak projelerde, belediye olarak her zaman destek olduk, olmaya devam edeceğiz. Biz vatandaşımız ne isterse yapmaya hazırız.”dedi.