“Çok sıcak olduğu için pazara gelemiyorduk”

12
Kırklareli Belediyesi tarafından uzun yıllardır Belediye Meclisi’nde görüşülen ‘Kapalı Pazaryeri’ çalışmaları tamamlanamayınca Kırklareli’de Çarşamba ve Cumartesi günleri kurulan halk pazarında, köylerden gelen yaşlı kadınlar ve erkeklerin kendi ürettikleri çeşitli gıda ürünlerin satışını yapıyorlar.

HABER MERKEZİ
 Güneşten veya olası bir yağıştan azda olsa etkilenmelerini önlemek amacıyla Kırklareli Belediyesi tarafından Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü binası önünde bir araya getirilerek profil konstrüksiyon sistemi yapıldı.
Çarşamba günü kurulan halk pazarda köylerden gelerek kendi ürünlerinin satışını yapan kadınlar yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti;
“Kırklareli Belediyesine yaptığımız müracaatta bize daha uygun veya daha gölge bir yer göstermeleri konusunda yardım istedik. Fakat uzun yıllardan beri ‘Kapalı Pazaryeri’ konusunun olduğunu söylediler. Bu nedenle yaşlı olduğumuz için çok sıcaklarda satış yapamadığımızı söyledik. Allah razı olsun Belediye’mizde bize geçicide olsa böyle bir çare buldu. Bizlerin geçim kaynağımız çiftçilik ve çiftçiliğin getirdiği ürünlerin satışıdır. Yaşımız ilerlediği için aşırı sıcaklarda değil pazara gelmek, bazen evden dışarı çıkamıyoruz. Bize bu desteği verdikleri için teşekkür ediyoruz.”
Ayrıca kadınlar, Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın yaptığı bu hizmetten dolayı, başka pazar esnafının da talebi olduğu takdirde yaptıracağını belirttiğini söylediler.
* Çarşamba pazarı bereketli geçti
Geçtiğimiz haftalarda hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı için pazara talep olmadığını kaleme almıştık.
Sıcaklardan dolayı alışverişe çıkamayan vatandaş 23 Haziran 2010 Çarşamba günü havanın serin olmasıyla Çarşamba pazarına akın etti. Pazardaki ürünlerin çoğu yok satarken birde fiyat ucuzluğu eklenince kimi Pazar esnafı ürünleri bittiği için tezgahını erken topladı.
Çarşamba pazarında alışveriş yapan vatandaşlar geçtiğimiz haftalarda havaların sıcak olmasından dolayı pazara çıkamadıklarını ve bu haftada insan akına uğradığı için lazım olan bir çok ürünü bulamadıklarını belirttiler. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here