Çoğu arayan azı da bulamaz

25

 

Aç gözlü insanlarımızın doymayan amellerinin en büyük zararları kendine verdiklerini hepimiz biliriz.
Paraya ve mala doyamayan bu tipler, sadece kendilerine zarar verseler sorun olmayacak, ancak bazı durumlarda da olay toplumsal boyutlara ulaşabiliyor.
Babaeski’ye taşınan Askeri Birlik öncelikle esnafları sevindirirken, halkı da heyecanlandırdı.
Ne var ki, tayinleri belli olan askerler Babaeski’deki ev sahiplerinin kiraları birden yükseltmesiyle Lüleburgaz’a yerleşmeye başladılar.
Görüştüğüm Uzman Çavuşlar, Babaeski’de ev kiralarının aşırı yükseldiğini, Garnizon Komutanı’nın da servis imkânı sağladığını Lüleburgaz’da daha ucuz ev kiraladıklarını ve Babaeski’ye tayini çıkan Uzman Çavuşların yarısının Lüleburgaz’a yerleştiğini söylediler.
Babaeski’ye gelecek askerlerin önümüzdeki aylarda gelmeye devam edeceklerini anlatan Uzman Çavuşlar, fırsatçı ev sahiplerinin kiraları makul seviyeye çekmemeleri halinde Lüleburgaz’a yerleşeceklerini anlattılar.
Ekonomisi çöken Babaeski esnafının sevinci kursağında kalırken, Lüleburgaz’ın zaten kalkınmış ekonomisi biraz daha iyileşecek.
Babaeski’de dönecek para, ne yazık ki Lüleburgaz’da dönecek.
Fırsatçı ve aç gözlü ev sahipleri yüzünden umutla askerin gelmesini bekleyen Babaeski esnafını hesaplamadığı bir şekilde yine kaybetti.
Yıllardır askeriyenin gelmesine umut bağlayarak, yeni yeni işyerleri açmayı düşünenler, vazgeçtiler.
Babaeski ayağına gelen fırsatı kaçırdı. Yazık oldu. Beş yüz lira kira isteyen ev sahipleri de evlerine kiracı bekliyorlar.
Evlerinin boş kaldığı aylarla beraber ettikleri zararı hesaplamıyorlar. Aç gözlü ve fırsatçı ev sahipleri bir an önce mantıklı bir kira isteyerek, hiç olmazsa bundan sonra gelecek askerlere evlerini vermelidir.
Zararın neresinden dönülürse, orası kardır.
Yoksa İnsafsızca kira istedikleri evleri daha çok boş bekleyecek.
Makul kiralara evlerini verirlerse, hem kendileri kazanacaktır, hem de çökmüş Babaeski esnafına bir can suyu olacaktır.
Eğer Babaeski’deki ev sahipleri yüksek kiralarda ısrarcı olurlarsa evleri daha çok boş kalacaktır. Babaeski askere sahip çıkmalıdır. Askerin kıymetini bilmelidir. Aksi halde fırsatçı ev sahipleri; çoğu ararken azı da bulamayacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.