“Coğrafi konum olarak, dünyanın en kritik bölgelerinden birinde bulunan ülkemizin karşılaştığı önemli sorunlardan biri terörizmdir”

31
“Coğrafi konum olarak, dünyanın en kritik bölgelerinden birinde bulunan ülkemizin karşılaştığı önemli sorunlardan biri terörizmdir”

Kırklareli Il Emniyet Müdürlüğü gençlerin kötü alışkanlıklara yönelmemesi maksadıyla rutin aralıklarla düzenlediği konferanslarını tüm hızıyla sürdürüyor. Il Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Kırklareli Merkez Ilçedeki Lise son sınıf öğrencilerine “Gençlik ve Terörizm” konulu konferans verildi.

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda dün saat 15:30’da gerçekleştirilen konferans öncesi öğrencilere broşür ve kalem dağıtımının yanısıra meşrubat ikramı yapıldı.

Saygı duruşu ve Istiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan konferans, “Türk Polisi” konulu klip gösterisi ile devam etti. Öğrenciler tarafından beğeni kazanan klibin gösteriminin ardından Il Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Ogün Vural’ın, “Gençlik ve Terörizm” konulu konferansına geçildi. Vural konferansında; Terörizm türleri ve özellikleri, terör- gençlik ilişkileri, sol- sağ terör örgütleri, terör örgütlerinin gençliğe verdiği önem ve benzeri konulara değindi.

Müdür Vural konferansında üniversite eğitimi için Istanbul’a gelen ve PKK sempatizanları tarafından adeta beyni yıkanarak örgütün dağ kadrosuna gönderilen ve sonrasında pişman olan ve geçirdiği meşakkatli günleri günlüğüne not ede Saliha Dağcı isimli kızın hazin hikayesine yer verdi. Konferans Dağcı’nın hikayesinin anlatılmasının ardından son buldu.

Il Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından öğrencilere dağıtılan broşürde şu bilgilere yer verildi; ”Sevgili Gençler; Bildiğiniz gibi üniversiteler, toplumların huzur ve güvenliği için bilginin üretilmesini, yayılmasını ve kullanılmasını sağlayan kurumlardır. Üniversiteler bu işlevleri yerine getirirken toplumumuzun kültür mirasını tanımamızda ve yaratıcılığınızı geliştirmenizde yardımcı olacaktır. Coğrafi konum olarak dünyanın en kritik bölgelerinden birinde bulunan ülkemizin, karşılaştığı önemli sorunlardan biri de terörizmdir.

Terörizmin amacı, ülkeleri siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri yönden zayıflatmaktır. Ülkemizdeki terör örgütleri iç ve dış kaynaklardan destek alarak üniversitelerimizdeki gençleri kendi amaçları doğrultusunda insan kaynağı olarak kullanmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, terör örgütlerinin eleman kazanmaya yönelik çalışmalarına karşı dikkatli olmanızda yarar vardır.

Üniversitemize sızan terör örgütü mensupları aklını çelmek istedikleri kişinin öncelikle aile yapısı, zaafları, arkadaşları ve gelir düzeyi hakkında bilgi toplamaktadırlar. Gerekli bilgi toplandıktan sonra insan psikolojisinin bazı dinamiklerini kullanarak harekete geçen örgüt militanları, hedef seçtikleri kişi ile gerekli diyalogu sağlamaya çalışırlar. Bunun için, arkadaş toplantıları, sinema ve konser davetleri, ekonomik sıkıntıdaysa burs, kalacak yer ve kitap temini gibi bir takım insani yaklaşım yöntemlerini kullanmaktadırlar.

Örgüte kazanılması planlanan kişi, kurulan bu sıcak diyalogdan sonra görünüşte kendini olduğu gibi kabul ederek değer veren, senaryosu, sahnesi ve oyuncuları önceden planlanmış bir grubun içerisine çekilmektedir. Insan psikolojisinden istifade ile grubun içindeki bireye gruptaki militanlarca genelde aynı yayın evine ve yazarlara ait kitap, gazete ve dergiler okutulmaya başlanır. Çünkü davranışların görünmez dünyası düşüncelerdir

Düşünceler üzerinde yapılan etki, davranışlar üzerinde yapılmış demektir. Düşünceleri, örgütün hayat felsefesi doğrultusunda beslenen bir kişi ister istemez, grup psikolojisinin de etkiyse örgütün arzuladığı istikamette davranışlarda bulunmaya başlar. Bir sonraki aşamada ise, örgüt militanları, kişiyi silahlı eylemlere hazırlamak amacıyla, bildiri dağıtma, afiş asma, yasadışı miting, toplantı ve gösterilere katılma gibi faaliyetlerde görevlendirilmektedir. Tüm bunlarla birlikte kişiyi güvenlik kuvvetleri ile de karşı karşıya getirerek, hissedeceği suçluluk duygusunu kullanıp, içinde yaşadığı toplumla hatta ailesiyle bağlarım koparmaya çalışmaktadır. Bu aşamalardan adım adım geçirilen bir kişi artık, silahlı eylemlere yöneltilerek örgütün kirli emellerinde kullandığı, yüreği kin ve nefretle doldurulmuş bir robot haline getirilmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here