“Çocuklarınıza alacağınız kırtasiye malzemelerine dikkat edin!”

12
Kırklareli İl Sağlık Müdürü M. Mustafa Saymaz, anne-babaların çocuklarına aldıkları okul malzemelerinin uçucu madde içermemesi hususunda dikkat etmeleri gerektiğini…….
HABER MERKEZİ 
Kırklareli İl Sağlık Müdürü M. Mustafa Saymaz, anne-babaların çocuklarına aldıkları okul malzemelerinin uçucu madde içermemesi hususunda dikkat etmeleri gerektiğini belirterek şunları kaydetti: 
“Satıcılar uçucu içeren ürünler hakkında alıcıları bilgilendirmek zorundadırlar. Bu ürünler hem çocuğunuzun sağlığına zararlı, hem de ilerde çocuğunuzun madde bağımlısı olmasında bir basamak olabilir. Uçucu madde içeren; su bazlı olmayan yapıştırıcılar, tiner ve boya incelticiler, cila ve boya çıkarıcılar, maket yapıştırıcılar, sprey boyalar, kokulu silgiler, işaretleyici kalemler, oyun hamurları, uçan balonlar ve uçucu madde ihtiva edebilecek diğer kırtasiye ürünlerinin çocuklara satılması, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılması 5898 sayılı Kanun ile yasaklanmıştır.
Ayrıca bu Kanun ile ürünlerin ambalajlarında ve işyerlerinin satış noktalarında gerekli uyarı yazılarının bulundurulması, bu tarz işyerlerinde 18 yaşından küçüklerin çalıştırılması da yasak kapsamına alınmıştır. Bu ürünler ortamın havasının etkilemeyecek şekilde kapalı ambalajlarda yer almalı ve satış yerlerinde yeterli havalandırma sağlanmalıdır.
Bu ürünleri 18 yaşından küçük çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketimine sunanlar Türk Ceza Kanunu’nun 194. Maddesi kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler.
Söz konusu Kanun ile uçucu madde içeren ürünlerin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanımına da sınırlamalar getirilmiştir. Bu çerçevede okul idarecisi ve öğretmenlerde öğrencileri ve velileri uygun bir şekilde bilgilendirmeli ve okullarda bu maddelerin kullanılmasına izin vermemelidirler.
Başta çocuklarımız olmak üzere toplumumuzun sağlığının tehlikeli ve bağımlılık yapabilen maddelerden korunması ve ilgililerin yasa ile belirlenen cezai müeyyidelere maruz kalmaması için belirtilen hususlara uyulması önem arz etmektedir. Unutmayalım, uçucu madde bağımlılığı ile mücadelede en iyi yöntem; bu maddelerden özellikle çocuklarımızı uzak tutmaktır.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here