ÇOCUKLARIMIZ MEZE OLMASINLAR ZABITA Müdürüm

8
HÜR FİKİR
Oktay Ceylan
Dilenmenin de bir şekli şemali vardır. Dilenmesini bilene sadakanı vereceksin ki sevap kazanasın.
Güzel şehrimizde kendini taşıyamayan ve elinden geldiğince kötü alışkanlıklar üretmeye çalışan bu insanları kınıyorum. Eskiden dilenci gördüğümde elimden geldiği kadar yardımda bulunmaya çalışırdım. Çünkü onların yardıma muhtaç insanlar olduğuna inanıyordum. Fakat şuanda hangi dilencinin ne amaç ile dilendiğini, yardıma muhtaç olup olmadığını bilmiyorum.
İstatistiklere göre;
Türkiye’de dilenci sayısı 50 bini geçmiş durumda buna göre her 1400-1500 kişiye bir dilenci düşüyor. (Rakamlarda oynama olabilir) Büyük bölümünü, dilenci mafyasının kontrol ettiği bu paralar, her türlü kirli işler için finansman kaynağı oluyor.
—Aylık ortalama kazançları 750 lira ile bin lira arasında değişiyor.
—Böylesine karlı bir sektörde uygun insanı bulmak için de, akla hayale gelmeyecek insanlık dışı yöntemler uygulanarak, sakatlar ordusu meydana getiriliyor. vs. vs.
Zabıta Müdürüm;
—Dilenciliğin önlenmesi için bir projeniz var mı?
—Dilencilik yapan kişileri kayıt altına alıyor musunuz?
—Dilencilerin bir yerde çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor musunuz?
—Sosyal güvenceleri var mı, yok mu diye soruyor musunuz?
—Gerçekten muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanlara belediyenizce gerekli yardımları yapıyor musunuz?
—Bu işi meslek haline getirmiş  kişilerin cami önlerinde namaza gelen kişileri rahatsız ederek ve ısrarla sadaka talebinde bulunmak suretiyle din ve vicdani duygularını sömürenlere kurumunuzca neler uyguluyorsunuz? vs. vs.
Sayın Zabıt-a Müdürüm;
Her gün sabah, akşam klasik görüntülerin dışında artan dilenci sayısını biliyor musunuz?
Bazısı camii önünde,  işlek bir caddenin köşe başında, kör, sakat ihtiyar olduğunu söyleyip oturduğu yerden sadaka istiyor. Bazıları kadın ve kucağında küçük bir çocuk, BİRAHANE, meyhane gezip dilenip sadaka istiyor. Bir kısım eline mendil, kalem gibi şeyler almış, sözde dilenmiyor onları satıyor ama aslında dileniyor.
Bazen de kızlı erkekli gençler geliyor. Okulda okuduğunu söyleyip kalem, ciklet satıp okul masrafını çıkartıyorum deyip, oda dileniyor.
Kimileri bazı illerin ilçelerinden yardım toplayabilir diye imzalı mühürlü bir kağıdı göstererek para ister. vs. vs.
Sayın Zabıta Müdürüm;
Fotoğrafta da gördüğünüz gibi 10-12 yaşlarında, meyhanede dilenen çocuklarımız var. Eğer tedbir alacaksanız biraz acele edin sarhoşlara MEZE olmasınlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here