Çocuk suçlarında azalma oldu

11
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nde 2009 yılı içerisinde olaylarda azalma görülürken, suçlu yakalama oranlarında ise düşüş oldu. Çocuk Şube Müdürlüğü 2009 yılı değerlendirmesinde şu açıklamayı yaptı;


HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nde 2009 yılı içerisinde olaylarda azalma görülürken, suçlu yakalama oranlarında ise düşüş oldu. Çocuk Şube Müdürlüğü 2009 yılı değerlendirmesinde şu açıklamayı yaptı; “İl Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü’nün 2008-2009 yılları arasında ilimiz genelinde yerine getirmiş faaliyetleri değerlendirilmiş olup;
2009 yılında meydana gelen 266 olayın, 186 şüphelisi yakalanarak adli makamlara sevk edilmiş, 5 şüpheli tutuklanmıştır. Bu olaylarda 201 Çocuğun mağdur olarak işlemi yapılmıştır. Meydana gelen olaylarda 1 kişi zehirlenerek ölmüş, 1 bebek kazaen boğulma neticesi ölmüştür. Yine bu olaylarda 69 çocuk yaralanmıştır.
Geçen yıla göre değerlendirildiğinde toplam olay sayısında % 12 azalma, yakalanan şüpheli sayısında % 26 azalma görülmüştür.
2008-2009 yıllarında meydana gelen çocuklara yönelik olaylar mukayese edildiğinde; Şahsa Karşı olaylarda % 12 azalma, Mala Karşı olaylarda % 26 azalma olduğu görülmektedir.
Kamuoyunda gündem oluşturan ve toplumda huzursuzluk yaratan, Mala karşı işlenen suçlarda 2008-2009 yılı mukayesesi yapıldığında hırsızlık olaylarında % 50 azalma meydana gelmiştir.
Özellikle mala karşı işlenen suçların azalma nedenleri arasında; İlimizde halkın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, yaya ve motorize olarak görev yapan ekip sayısının arttırılması, Suçtan elde edilen eşyanın alınıp satılabileceği yerler görevlilerimizce sık sık denetlenmesi, Mahkemeden alınan önleme araması kararlarına istianeden şehrin değişik noktalarında değişken zamanlarda araçlar ve şahıslar üzerinde  uygulama yapılarak incelenmesinin yapılması, periyodik olarak yapılan hizmet içi eğitimlerde Suç ve Suçla Mücadele, Arama ve El Koyma konularında eğitici seminerler verilerek daha etkin mücadele sağlanmıştır.
Çocuk Şube Müdürlüğümüzce maddi durumu yoksun, Ailelerin Çocukları tespit edilerek, sünnet çağındaki Çocukların sünnet yapılması sağlanmıştır.
Çocuk Şube Müdürlüğümüzce maddi durumu yoksun, Ailelerin Çocukları tespit edilerek, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yönlendirilmiş ve maddi yardım yapılması sağlanmıştır.
Okullarda güvenli eğitimin sağlanmasına yönelik, Okulların açılmasından önce her Okulda rütbeli Personel görevlendirmesi yapılmış ve Okulların sorunları ile bire bir ilgilenilmiştir.
Çocuk Şube Müdürlüğümüzce pilot okul olarak seçilen üç İlköğretim Okulunda, son sınıf çağındaki öğrencilere, suça ve suçlulara karşı uyarmak konusunda, görsel eğitim verilmiştir.
Çocuk Şube Müdürlüğümüz faaliyetleri ve tanıtımı ile ilgili el broşürü bastırılarak halkımızın yoğun olduğu yerlerde dağıtımı yapılarak, halkımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır” (yy)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here