Çocuk Katili’ne Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası verildi

65
Kırklareli’de, geçen yıl Mart Ayı’nda 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş’ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık Yaşar Türk, Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası’na çarptırıldı
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de, geçen yıl Mart Ayı’nda 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş’ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık Yaşar Türk, Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası’na çarptırıldı. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, Halil İbrahim Aktaş’ın annesi Mürvet, baba Yılmaz Aktaş ile avukatları katıldı.
Sanık Yaşar Türk ise duruşmaya, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan duruşmaya bağlandı. Sanık, mahkemede kendisine sorulan hiçbir soruya cevap vermeyerek susma hakkını kullanmayı talep etti.  Baba Aktaş, sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi. Anne Mürvet Aktaş da mahkeme salonunda gözyaşlarına hakim olamadı. Mahkeme heyeti, müşteki ve avukatların dinlenmesinin ardından Yaşar Türk’e, "Cinsel İstismar Amacıyla Hürriyetinden Yoksun Kılma, Kasten Öldürme ve Delilleri Karartmak" Suçu’ndan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
* “Mevcut yasalara göre karar yerinde”
 Baba Yılmaz Aktaş, mahkeme sonrasında yaptığı açıklamasında, mevcut yasalara göre verilmiş kararın yerinde olduğunu söyledi.
Karara sevindiklerini belirten Aktaş; "Karar çocuğumuzu geri getirmese de mahkemenin verebileceği en yüksek cezayı verdiğini düşünüyoruz. Bu tür konularda idam cezasının çıkmasını istiyoruz" dedi.
Müşteki avukatlarından İlhan Baran da Türk Ceza Kanunu’nda sadece bu suçlara yönelik idam cezasının elzem olduğunu kaydetti.
* Olay
Geçen yıl Mart Ayı’nda  okula gitmek üzere evinden ayrılan ve bir daha haber alınamayan Halil İbrahim Aktaş’ın (10) cesedi, polisin yaptığı araştırma sonucu İstasyon Mahallesi’nde çalı dibinde bulunmuştu. Çocuğun cinsel istismar sonrasında öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Yaşar Türk gözaltına alınmış ve ifadesinde suçunu itiraf etmişti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here