CittaSlow (Sakin Şehir) Üyesi Vize’de Kalkınma Kooperatifi kuruldu

11
Kırklareli’nin Vize Belediyesi’nin geçtiğimiz yılda üyelik başvurusunu gerçekleştirdiği CittaSlow (Sakin Şehir) Birliği’ne Üyeliği kabul edildi.
HABER MERKEZİ
  
Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz CittaSlow Ağı’nın yaşam tarzının standartlaşmasını ve yerel özelliklerin ortadan kaldırılmasını engellemek için kurulduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Küreselleşmenin meydana getirdiği homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, ye¬rel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birlik olan CittaSlow Ağı, yaşam tarzının standartlaşmasını ve yerel özelliklerin ortadan kaldırılmasını engellemek için kurulmuştur. 
* “Kalkınma Kooperatifi kurduk”
CittaSlow ağı’na katılmakla birlikte Vize’de bir de Kalkınma Kooperatifi oluşturularak bölgedeki yerel ve organik ürünlerin yer aldığı, ilçenin sembolü haline gelen Ihlamur’un ve Ihlamur Çiçeği Balı’nın sergilendiği ayrıca El İşi Ürünlerin yer aldığı bir alan meydana getirilmiştir.
CittaSlow Üyeliğimiz ile birlikte ilçede yerel üreticileri desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturmayı planlayarak Kalkınma Kooperatifi’ni kurduk. Kalkınma Kooperatifi’nde; yerel ve organik gıdalardan, hediyelik eşya ve el işi ürünlerine kadar ürün çeşidi bulunmaktadır. Yerel zanaatları, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları çocuklarımızla ve misafirleri¬mizle paylaşmak adına kooperatifimizi oluşturduk. İlçemiz de ki ev hanımları, üretmiş oldukları ürünlerini, kurmuş olduğumuz kalkınma kooperatifinde satışı gerçekleştirilerek ekonomilerine katkı sağlamış olacaklardır. Üretilen ürünlerin satışını gerçekleştirmek isteyen kişiler Belediyemize başvuruda bulunarak kayıtları yapılacaktır. Ardından kalkınma kooperatifine götürülecek eşyaların ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından satın alınmasıyla geliri satışı gerçekleştirilen ürünün sahibine teslim edilecektir. Ayrıca kalkınma kooperatifinde Vize ile ilgili birçok hediyelik eşya yer almaktadır. Vize Kalesi, Antik Tiyatro, Gazi Süleyman Paşa Camii (Küçük Ayasofya) ve Trak Askeri’ne ait sembollerden oluşan; Kupa, Anahtarlık, Puzzle, T-Shırt, Şapka ve Magnetleri yaptırarak ilçemize gelen yerli ve yabancı turistler için farklı hediyelik eşyalar meydana çıkarttık.
* “Şehrimizin değerlerine sahip çıkarak, bunu gelecek nesillerle paylaşacağız”
CittaSlow Üyeliğimizin kabul edilmesiyle birlikte kurmuş olduğumuz Kalkınma Kooperatifi ve gerçekleştireceğimiz yeniliklerle birlikte; belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır. “Yerel Üretimi Korumak”, “Misafirperverlik”, “Farkındalık” kavramlarıyla birlikte CittaSlow Üyeliği demek;  geriye gitmek veya eskide yaşamak değil; şehrin değerlerine sahip çıkması ve bunu gelecek nesillerle paylaşmasıdır. Arabaya binmeyi yasaklamak değil; şehri ziyaret edenlerin rahat bir nefes almalarını sağlamak amacıyla bisiklet kullanımını özendirmektir. Teknolojiye karşı çıkmak değil; tam tersine belediye hizmetlerinin internet ortamına taşınması ve kent halkının bu hizmetlerden yararlanmasını sağlamaktır. Fast Food restaurantlarını yasaklamak değil; daha sağlıklı olan yerel besinlerin, organik ürünlerin ve yemeklerin özendirilmesidir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here