“Çirkin benzetmeyi kınıyoruz”

20
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, İsmet İnönü’nün Hitler’e benzetilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:w “İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderlerinden 2. Cumhurbaşkanımızdır. O’na yapılan bu haksız saldırının bir adım ötesi M. Kemal Atatürk’tür.

HABER MERKEZİ
 Kurtuluş Savaşı kahramanı olan İsmet Paşa, hayatının bir bölümünü cephelerde asker olarak geçirmiş bir asker olmasına rağmen, siyasi hayatındaki yönetim görevlerinde Türkiye’ye demokrasiyi getiren çok partili hayata geçilmesini sağlayan liderdir.
Recep Tayip Erdoğan ise; devraldığı demokratik düzeni, diktatörlüğe dönüştürmeye çalışan liderdir. Sayın Başbakanın İsmet Paşa’ya Hitler benzetmesi yaptığı bugünlerde aklımıza hemen şunlar geliyor; İktidara yandaş olmayan medya kuruluşlarına kestirdiği para cezaları, kazanılmış haklarını kaybetmeme mücadelesi veren işçilerimizin üzerine sıkılan biber gazları, “Her işletme bir işsizi işe alsın” önerisini geri çeviren TOBB’nin 16 şirketinde intikam denetlemelerinin başlatılması.
Hitler, Almanya’da tamamen şiddete yönelik ve faşizan bir siyasetin temsilcisiydi. İsmet İnönü ise, kadın-erkek eşitliği ve çoğulcu demokrasi içinde birçok yasanın mecliste yasalaşmasına öncülük etmiş çağdaş bir devlet adamıydı.
Hitler, dünyayı ateşe atan bir diktatör, İsmet İnönü, ateşe atılan dünyadan diplomasi zaferiyle ülkesini, ulusunu koruyan bir liderdir. O’na yapılan bu çirkin benzetmeyi kınıyor, 2. Cumhurbaşkanımız milli mücadele kahramanımız İsmet İnönü’yü rahmet ve saygıyla anıyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here