“Çırak yetişmiyor”

3
* Bir zamanların en popüler meslekleri teknolojinin gelişmesiyle artık yok olamaya yüz tutuyor. Bu mesleklerden bir tanesi Ayakkabı Tamirciliği. 56 yıldır Ayakkabı Tamirciliği yapan Erol Mat, artık bu meslekte çırak yetişmediğini ve mesleğin yakın zamanda tarih olmaya yüz tuttuğunu söyledi.
HABER MERKEZİ
Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni meslekler ortaya çıkarken bazı meslekler de artık popülerliğini kaybediyor. Teknoloji akıllara durgunluk bir şekilde gelişiyor, ilerliyor. Alışkanlıklar, yaşam biçimleri tüketim sürekli değişime zorlanılıyor. Değişen teknoloji ile birlikte bazı mesleklerde artık yok olmaya yüz tutuyor. Bu yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden bir tanesi ise Ayakkabı Tamirciliği. Geçmiş zamanın en popüler mesleklerinden biri olan ayakkabı tamirciliğinde artık çırak yetişmiyor. 56 yıldır bu mesleği günümüze kadar sürdüren Erol Mat, artık bu meslekte çırak yetişmediğini ve mesleğin yakında zamanda tarihi olmaya yüz tuttuğunu söyledi.
Ayakkabı imalatı yaparak bu mesleğe başladığını söyleyen Mat, daha sonra imalat yapmağını ve ayakkabı tamirciliği yaparak bu mesleği sürdüğünü söyleyerek şunları keaydetti:
1958 yıldı bu mesleği yapıyorum. Bu mesleğe ayakkabı imalatçısı olarak başladım şimdi ise sadece ayakkabı tamirciliği yapıyorum. Artık bu meslekte çırak yetiştirmiyor. Ayakkabı Tamirciliği tarih olmaya yüz tuttu. Sağlığım el verdiği sürece bu mesleği yapmaya devam edeceğim. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.