Çipras’ın dedesi Demirköy’lü mü?

171
“Babaeski kökenli” olduğu öne sürülüyordu. Bir iddia da Demirköy’den geldi…
Yunanistan’da Erken Genel Seçimleri kazanarak Başbakan olan Aleksis Çipras’ın dedelerinin Demirköy’den göç ettiği iddia edildi.
Gülcan Kutlu
Özel Haber
Edirne’nin Hudut Gazetesi’nin haberine göre ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak’ın anlatımlarına dayanarak birlikte düzenledikleri eylem için Syriza’nın lideri olarak 24 Eylül 2010 tarihinde Edirne’ye gelen Çipras ile yaptıkları görüşmede “Trakya’lı ve Babaeski’nin köyünden göç etmiş bir ailenin torunu olduğunu” söylediği iddia edilmişti. Ulusal gazetelere de yansıyan bu haber sonrası Babaeski Çipras’ın yakınlarını bulmaya çalışanların akınına uğramıştı.
* “Demirköy kökenli olabilir”
Basında çıkan Çipras Babaeskili haberlerinin ardından Demirköy’de de bu aralar Çipras’ın Dedelerinin Demirköy’de yaşadığı söylentisi konuşuluyor. Bu söylentilerin çıkmasının ardından konu hakkında bilgisine başvurduğumuz DEKAT Başkanı Sırrı Tayan; “Geçen yıl Demirköy’de daha önce dedeleri, büyükleri yaşamış bir grup Yunanlı misafirimiz Hamdibey Köyü’nü ziyaret için geldi. Rehber bize Syriza’nın lideri Çipros’un dedesinin de Demirköy’de evi olduğunu söyledi.  
* “Tarihi bir belge var”
Kendileri bize 19 Mayıs 1915’te gerçekleşen değişimin ardından Demirköy’de çekilmiş bir fotoğraf verdiler. Bu fotoğraf 1921 yılında çekilmiş. Fotoğrafta bilgiler Yunanca olduğu için rehbere tercüme ettirdik. Bu bilgiler arasında gösterilen bir ev Şimdi Yunanistan’ın Başbakanı olan Çipras’un Dedesi Kirkos’un evini işaret etmektedir. Basında Çipras’un dedelerinin Babaeski’den göçme oldukları çıksa da bu belge ve rehberin anlattıklarından Yunan Başbakan’ın Dedesi Kirkos’un Demirköy’de ikamet ettiğini gösteriyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here