Çiftçinin umudu “Kurt”lara yem oldu

17
Trakya çiftçisinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan ve
umutlarını mısır hasadına bağlayan çiftçilerin umudu “Kurt”lara yem
oldu.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Koyuncu konuyla ilgili olarak yapılacak bir şeyin kalmadığını, Koçan Kurdu’na karşı ilaçlama yapmanın zor olduğunu ve geçen yılda aynı olayla karşılaşıldığını ifade etti.
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kavaklı Beldesi’nde çiftçilik ile uğraşan Ayhan Ataalp her çiftçi gibi Buğday’dan iyi verim alamadığı için rekoltesi yüksek olan ve ettiği zararı bir nebzede olsa aza indirgemek adına umudunu mısır hasadına bağlamıştı. Ramazan Bayramı dolayısıyla tarlalarını gezemeyen çiftçi Ataalp Bayram sonrası hayal kırıklığına uğradığını belirtti.
Çiftçi Ataalp böceklerin herkes bayramdayken türediğini ve hiçbir ilacın fayda etmediğini ifade ederek şunları kaydetti;
“Böcekler herkes Ramazan Bayramı’nda şehir dışındayken türedi. Köyümüzdeki Ziraat Mühendisi’ni konu ile ilgili bilgilendirdik. Baktılar ama ilgi ve alaka gösterilmediler. Böcekler mısırları gövdenin içinden yedikleri için köy halkı onlara ‘Kurt’ diyor, bizde öyle alıştık ama gözle görülmeyen bir böcek türüdür.
Mısır yeşilken kurtlu tarlanın içerisinde girdiğinizde çok acayip bir uğultu yapıyor ve yediğini anlayabiliyorsun.
Kurtlar mısırı yeşilken yiyor ve başakları yere düşürüyor. Mısırlar kuruduktan sonra daha da yere düşerek ziyan oluyor. Taneye de biçsek başak çok yerde kaldığı için toplamak zorunda kalacağız. İlk mahsullerde hiçbir problem yoktu. İkinci mahsuller geç olduğu için çok büyük bir zarar gördü ve gelirimizi iyice düşürdü.
Silaj olarak bir dönüm tarlada 4-5 ton arası, kurtlanmış ve mısırların yere yatmış olduğu tarlada ise 3 ton zarar ediyoruz. 0.95 kuruş silajın kilosu ve tonu 95 liraya geliyor. 3 tonda ortalama 250-300 TL zarar ediyoruz. Kurtların istilasına uğrayan ürünlerimiz zamansız kurudu. Buda haliyle tanelerin verimlerini düşürdü. Kırklareli bölgesinde Hasadı Ramazan Bayramı sonrasına kalan ürünlerin birçoğu kurtların istilasına uğrayarak zarar gördü” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.