Çiftçilerin sıkıntılarının görüşülmesi bugüne kaldı

17
* Kırklareli İl Genel Meclisi’nin dünkü birleşiminde çiftçilerin sıkıntıları ele alınacaktı. Fakat Tarım Komisyonu raporun bugün hazır olacağını belirterek, gündem maddesinin bugünkü birleşimde görüşülmesini istedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Şubat ayının birinci birleşimini dün saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantının gündeminde Kırklareli çiftçilerinin buğdaydaki kalite düşüklüğünden kaynaklanan şikayetleri nedeniyle yöreye uygun buğday çeşitlerinin saptanması ve ayrıca ekonomik kazanç sağlayan etli kırmızı biberde yaşanan kayıplarında belirlenmesi hususunda Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi yer aldı. Tarım Komisyonu Başkanı Behçet Şen söz alarak, raporun hazır olmadığını ve gündem maddesinin bir sonraki birleşimde görüşülmesini talep etti. Talep oybirliği ile kabul edilerek gündem maddesinin bugünkü toplantısında görüşülmesine karar verildi.
Gündem maddesinin bir sonraki birleşimde görüşülmesine karar verildikte sonra CHP Kırklareli Merkez İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç sözlü önerge vermek için söz aldı. Karakoç yaptığı konuşmada Longoz Ormanları’na gezmeye giden kişilerin kaybolma riskinin olduğunu belirterek;
“Ben Longoz Ormanlarına sık sık gezmeye giden birisiyim. Bu hafta sonu ailemle gittiğimde ise ormanda kaybolduk. Ben o kadar sık gittiğim halde ormanda kayboluyorsam gelen yabancılar ne yapsın? İl Genel Meclisi olarak bu alana gelen turistlerin etrafa zarar vermeden gezebilmeleri için, etrafa zarar vermeden orman içerisine yolların yapılmasını ve bu yolların kenarlarına neyin nerede bulunabileceğini gösteren levhaların takılması konusunun meclisimizin gündemine alınmasını talep ediyorum” dedi.
Önerge hakkında başka söz alan bulunmazken sözlü önergenin mecliste gündem maddesi olarak görüşülmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi.
Daha sonra Aydın Karakoç yine sözlü önerge vermek için söz alarak;
“İlimizde ilk kadastro çalışması 1940 yılında yapıldı. Bunun ardından ilimiz genişlediği için birçok plan daha yapıldı. Yapılan bu planlarda dikkatimi çeken şey ise ilimizin kenarından geçmesi planlanan çevre yolu oldu. Bu yol önümüzdeki günlerde ilimizin etrafından geçecek. Önümüzdeki günlerde bu yol yapıldıktan sonra ilimizde bazı sıkıntılar olabilir. Bu sıkıntıların yaşanmaması için İl Genel Meclisi olarak çalışma yapmamız ve yaptığımız çalışmalarda aldığımız sonuçları ilgili yerlere tavsiye kararı olarak sunabiliriz” dedi.
Önergenin İl Genel Meclisi ile bir alakası olmadığını belirten AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç;
“Konu bizim meclisimizi değil, Belediye Meclisi’ni ilgilendiren bir konu. Bizi ilgilendirmeyen konularla zaman harcamamalıyız. Bizim bu yerlerde bir yaptırımımız söz konusu değil, bu ye bizim yetki alanımızın dışında kalıyor. Bu önergenin gündeme alınmasına karşıyım” dedi.
Konu hakkında söz alan CHP Lüleburgaz Üyesi Nedim Orcan ise teklifi yerinde bir teklif bulduğunu belirterek;
“Kırklareli’ni ilgilendiren her şey bizi ilgilendirir. Söz konusu yerde bir hükmümüz olmasa da tavsiye kararı çıkartabilir ve karayollarına çalışmalarında yardımcı olabiliriz” dedi.
Daha sonra sözlü önergenin gündeme alınması oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda AK Parti grubu teklife ret oyu verirken CHP Grubu kabul oyu kullandı. Böylelikle teklif 17’e 8 oyçokluğu ile kabul edildi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here