Çiftçi ve muhtarlara Yeni Çiftçi Kayıt Sistemi anlatıldı

7
Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muhtarlar, Muhtar Azaları ve Çiftçiler için bilgilendirme toplantısı düzenledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muhtarlar, Muhtar Azaları ve Çiftçiler için bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Çiftçi Kayıt Sitemi ve Tarım Arazileri Satışları hakkında yapılan bilgilendirme toplantısı 25 Haziran 2014 Çarşamba günü saat 10.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Toplantıda ilk olarak Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Alim Kazancı arazi satışları hakkında bilgilendirme yaptı. Muhtarlara yaptığı konuşmada,  Arazi satışlarında son günlerde kamuoyunda çok farklı bilgilendirmeler, çok farklı düşüncelerin dolaştığını söyleyen Kazancı, insanlar son günlerde Apar topar yerlerini satmaya çalıştığını gördüklerini belirterek şunları kaydetti; 
“Kırklareli bir cazibe merkezi, dışarıdan çok insan geliyor arazi almak için. Çiftlik olabilir, bağ evi olabilir, kır evi olabilir, böyle düşüncesi olanları insanları yönlendirin. İlk olarak Kırklareli İl Özel İdaresi’ne veya Belediye’ye gidin oradan ruhsatla ilgili işlemlerinizi hallettikten sonra bu işlere başlayın. Kamuoyunda çok farklı bilgilendirmeler çok farklı düşünceler dolaşıyor. Bizde kamu olarak insanların mağdur olmasını istemiyoruz. Şu algıyı gördüm, bir şeyi dikkatimi çekti insanlar apar topar yerlerini satmaya çalışıyorlar. Çünkü insanlara şu anlatıldı, işte kanunun çıktı arazilerini ellinizden alınacak gibi düşünceler gibi arazilerini satmaya başladılar. Misal olarak Yerleri 7 bin lira ise 3 bin liraya satıyorlar. Böyle bir şey yok kanun çıkmış durumda, kanun öncesi olsaydı anlardım, ancak kanun çıktı ve kanun çıktıktan sonra şartları belli. “
* Göç,  Yeni Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmenliği hakkında bilgilendirme yaptı
Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Alim Kazancı’nın ardından Çiftçi Kayıt Sistemi Sorumlusu Necdet Göç, Çiftçi Kayıt Sistemi ve Tarımsal Desteklemeler hakkında bilgilendirme yaptı. Göç, 27 Mayıs 2014 Salı günü yürürlüğü giren Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmenliği kakında bilgiler verdi.
Göç yapığı açıklamasında şunları kaydetti; 
“Bu yönetmeliğin amacı, tarım politikalarının oluşturulmasına yönelik olarak çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması için kurulan Çiftçi Kayıt Sistemi’nin kullanılması, güncellenmesi, geliştirilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi ve Çiftçi Kayıt Sistemi ile bağlı sistemlere yönelik tarımsal destekleme programlarının denetlenebilir, izlenebilir, raporlanabilir bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır. 
Bu Yönetmelik, Çiftçi Kayıt Sistemi’nin kurulması, kullanılması, güncellenmesi ve geliştirilmesi ile ilgili kayıt işlemlerinin izlenmesi ve raporlanmasında görev alacak birimlerin belirlenmesini, görevlerin tanımlanmasını, tarımsal faaliyetle uğraşan çiftçilerin, kayıtlarının yapılması ve düzenlenmesini, uygulanacak destekleme programlarında Çiftçi Kayıt Sistemi’nin genel kullanımına ilişkin usul ve esasları kapsamaktadır. Bu Yönetmelik, 18/4/2006 tarihli ve 5488 Sayılı Tarım Kanunu, 3/6/2011 tarihli ve 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye dayanılarak hazırlanmıştır. ÇKS’nin yönetimi ile ilgili idari konular Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, bilgi işlem altyapısı ile ilgili teknik konulardaki iş ve işlemler, Bakanlık Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, uygulamaya ve kayıtların doğruluğunu sağlamaya ilişkin iş ve işlemler İl/İlçe Tahkim Komisyonları, İl/İlçe Keşif Komisyonları, İl/İlçe Tespit Komisyonları ve İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yürütülür.
Bu Yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde Bakanlık tarafından ÇKS Kayıtları’nın yapılması ve/veya güncellenmesi amacıyla çiftçilere elektronik ortamda başvuru yapma yetkisi verilebilir. ÇKS’ye girişi yapılan bilgiler, Bakanlık tarafından kontrol edildikten sonra ödemeye esas alınır.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.