CHP’nin haftalık toplantısında Uğur Mumcu anıldı

13
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lüleburgaz ilçe binasında yapılan haftalık
toplantıda 24 Ocak tarihinde katledilen Uğur Mumcu anıldı.

Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ

Toplantı CHP İlçe Başkanı Zevcan Açar’ın açış konuşmasıyla başladı. Başkan Açar yaptığı konuşmada " Bugün Uğur Mumcu’nun katledilişinin 18’inci yıldönümü. Kendisini saygı ile anıyoruz. Bu konuda eğitimden sorumlu başkan yardımcımız ve kendisinin meslektaşı olan avukat Okan Mutlu sizleri bilgilendirecektir" dedi.
Bir dakikalık saygı duruşundan sonra Avukat Okan Mutlu konuşmasında şunları söyledi.
Bugün Uğur Mumcu’ nun katledilişinin 18’inci yıldönümü. Kemalist çağdaş bir düşünceye sahip kişiyi kaybettik. Mumcu, Kemalizmin önde gelen insanlarından biriydi. Kemalist, laik, hukukçu olan Mumcu gazeteciliği belgeleriyle yapmıştır. Memurların maaş aldıkları Rabıta olayını o çıkarmıştır. En önemli yazılarından biri de Kürt konusu ile ilgili yazılarıydı. Yazılarını hiç korkmadan dile getirmiştir. Onun işlediği konuların en önemlileri Papa-Ağca ve Rabıta olayıdır.l980 yılında başlayan oyunların parçaları hala devam ediyor.l992 yılında, 8 yıl sonra olacak olayları görebilmiştir. Bu ülkede Atatürk’ün adı kullanılarak siyaset yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor."
Bu konuşmadan sonra CHP’den milletvekili aday adayı olan adaylar söz aldı. Bu konuda İlk konuşmayı eski ilçe başkanı Turabi Kayan yaptı.
Kayan konuşmasında " 60 yıldan beri boyun eğmeyen bir topluluk olarak sizleri alnınızdan öpmek istiyorum ve sizleri kutluyorum. Bugün Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü.’Önce ülkem, sonra halkım ve en son ben’ diyen Mumcu, hiç bir etkiden ve hiçbir tepkiden etkilenmeyerek mücadele etmiştir. Kendisine ne kadar çok tepki gelmesine rağmen etkilenmeden yürekli bir yazarımızdır. Nice aydınlarımızı belirli dönemlerde katlettiler. Milletvekili aday adaylığımı daha önce sizlere açıklamıştım. Milletvekilliğinden önce ülkem, halkım ve partim için varım. Böyle bir insan istiyorsanız peşime düşün" dedi.
Daha sonra söz alan Babaeski eski ilçe başkanı ve milletvekili aday adayı Avukat İrfan Altınel şunları söyledi.
"Uğur Mumcu’yu saygı ile anıyorum.l992 yılından beri CHP’nin çeşitli kademelerinde çalıştım.8 yıl ilçe başkanlığı yaptım. İnandığım doğrular için çalıştım. Kendim için bir şey istemiyorum. İlk kez bunu sizden talep ediyorum. Sizin milletvekiliniz olmak istiyorum. Yetki alırsam farklı bir milletvekili olmak istiyorum. Sizlerle bu görevi omuz omuza dayanarak yapmak istiyorum."
Son olarak konuşan eski milletvekili ve yeni aday adayı Mehmet S.Kesimoğlu’ da konuşmasına bir süre önce vefat eden Pala Dayıyı minnetle andığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü.
"24 Ocak bir demokrasi yiğidinin öldürülmesi günüdür. Onu, aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.12 Haziran’da üstünlüğün hukuku bitecek. Silivri demokrasinin tarihinde kara leke olarak kalacak. Ülkeyi bu hale getirenler, Anayasa Mahkemesine uğrayıp, yargılanacak. Sizlerden aldığım güçle milletvekili aday adayı oldum. Sizlerden bu konuda olumlu mesajlar alıyorum. Sizlere teşekkür ediyorum. Aday adaylarımıza başarılar diliyorum. Enerjimizi dışa yönelik olarak harcamalıyız. AKP iktidarı 8 yılı geride bıraktı. Bu süreçte adaletsizlik, yolsuzluk yaptılar. Ekonomiyi yandaşlarına peşkeş çektiler. Yaptıkları anketlere her şey güllük gülistanlık. Yandaşlarına saymakla bitmeyecek yolsuzluklar hediye ettiler. İsraf haramdır dediler, kendi jet sosyetelerini oluşturdular. İktidar partisi bir eli yağda, bir eli balda. Erzurum’da T.C. Başbakanı, Yunan başbakanının gözünün içine baka baka söylediği "T.C. Kıbrıs’ta işgalcidir" sözüne müdahale edip "T.C. Kıbrıs’ta ne kadar işgalciyse, Yunanlılarda o kadar işgalcidir " diyebildi mi? Atatürk’ün Ankara’ya gelişini ilk kez kutlayamadık. Güzergâh bulamadılar. AKP iktidarını 12 Haziran’da çökertip geldiği karanlığa göndereceğiz."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here